Jak Ferrari přišlo k právu veta v F1?

Jean Todt vzpomíná, jak to bylo s vetem pro Ferrari v F1

Jean Todt vzpomíná, jak to bylo s vetem pro Ferrari v F1 | foto: Manor Racing

Už několik sezón se hovoří o poněkud pochybném právu stáje Ferrari vyslovit veto k různým návrhům. Je pravdou, že italský tým je jediný, který zasáhl do všech sezón oficiálního šampionátu F1, ale co ho vlastně k takovému privilegiu opravňuje?

Prezident FIA Jean Todt uvedl, že Ferrariho právo vetovat pravidla Formule 1 bude jedním z diskutovaných bodů týkající se budoucnosti samotné královny motoristického sportu poté, co doběhne doposud probíhající období "Dohody o svornosti".

Pikantní na tom je, že zmíněný funkcionář FIA v italské stáji působil na několika postech od července 1993 do března 2009. Ohledně veta už vedl debatu v roce 2015, kdy byl v jednom z rozhovorů dotázán, zda ho stáj dostala k dispozici v době, kdy Todt vykonával funkci ředitele Ferrari.

img-responsive

Právo veta měla stáj Ferrari dlouho před Todtovým příchodem | foto: Scuderia Ferrari

"Ne, myslím, že to bylo někdy kolem roku 1980, kdy byla uzavřena první Convention de la Concorde. Když jsem k Ferrari nastoupil, přirozeně mě ta historie zajímala a chtěl jsem se dozvědět celý příběh. Enzo Ferrari se mezi britskými týmy v F1 cítil izolovaný a potřeboval ochranu. V roce 1980 byl jediným skutečným výrobcem automobilů.

Musel čelit špičkovým týmům jako Williams, Lotus a McLaren s motory Ford Cosworth, takže mu bylo toto právo poskytnuto. Při každém dalším projednávání "dohody o svornosti" byl tento úzus vždy vzat v úvahu a znovu přijat," uvádí Todt, ačkoliv v jeho vzpomínce najdeme jeden rozpor - v roce 1980 vedle Ferrari fungovaly už automobilky Renault a Alfa Romeo.

Například Ross Brawn, jehož působení u Ferrari začalo v roce 1997, o tomto právu vůbec nevěděl téměř po celou dobu své existence u týmu. Todt po svém odchodu od Ferrari a zvolení do funkce prezidenta FIA tvrdil, že byl poměrně hodně překvapen, že Bernie Ecclestone a další týmu právo veta pro Ferrari nezpochybňují.

"Po svém zvolení jsem byl v této otázce jako prezident FIA hodně opatrný, protože to mohlo být s ohledem na mou minulost chápáno jako určitá zbraň, proto jsem byl připraven tento status změnit. Byl jsem ale překvapen, protože Bernie Ecclestone s dalším pokračováním veta pro Ferrari souhlasil a ostatní týmy byly pro. Bylo by tedy dost divné, kdybych o to usiloval sám a měl bych tak působit jako ničitel harmonické situace.

Proto jsem souhlasil, že právo veta bude mít Ferrari i v následujícím období trvání Convention de la Concorde v letech 2013-2020. Možná poněkud pozměníme některé pasáže, aby byly přesnější. Na to, abychom mohli kompletně něco změnit, potřebujeme hodně silné důvody," dodává Todt.

V motoristickém světě se často tvrdí, že jednou z dalších příčin poskytnutí veta Ferrari byla úloha Enza Ferrariho, který dokázal smířit nesmiřitelné kohouty Jean Marie Balestra (FISA) a Bernie Ecclestonea (FOCA) ve sporu táhnoucím se několik let, v jehož důsledku hrozil i rozpad F1 jako takové. Patriarcha v Maranellu tehdy navzdory vysokému věku dokázal přimět obě strany k setkání a následnému řešení, což mu vyneslo mezi odborníky i veřejností obrovský kredit.

Diskuze:

Počet příspěvků: 3 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy

Zavřít reklamu