Robert RoBertino Pavelka, 24. března 2018, 08:15 Google+

Fanoušci F1 se dočkali! U protinožců se rozjela sezóna královny motoristického sportu, do níž vstoupila s několika úpravami, počínaje vzhledem monopostů až po atraktivně vyhlížející, ale poněkud nepřehlednou grafiku.

Počet komentářů:  161 komentářů (Poslední 25.03. 14:14) Napište svůj názor
Lewis Hamilton se raduje z vítězství v kvalifikaci

Lewis Hamilton se raduje z vítězství v kvalifikaci | foto: Daimler AG

Po problematickém třetím tréninku, kdy piloti měli možnost vyzkoušet i pneumatiky do deštivých podmínek, se nad tratí vyjasnilo, teplota trati se ustálila na 24 °C, trať vydávala 32 °C, vlhkost vzduchu dosáhla 58 % a vanul větřík o rychlosti 4,4 m/s.

Prvním kvalifikantem byl Nico Hülkenberg, jehož průjezd měřeným úsekem přinesl první letošní čas - 1:25,348. Bylo jasné, že to je pouze první vlaštovka, kterou později téměř všichni překonali. Na chvíli se v čele objevil Kimi Räikkönen  (1:23,616), jehož tvrdě stíhal Hamilton, ovšem nedokázal se poprat s prostředním sektorem. Když už se zlepšil na 1:23,263, Fin mu opět utekl na 1:23,096. Vettela trochu potrápili piloti na trati, ale celkem bez problémů zajel čas 1:23,921.

Nakonec napotřetí zabral Hamilton naplno a vyhrál první část kvalifikace výkonem 1:22,824. Souboj o černého Petra nakonec svedli piloti Toro Rosso, Williamsu a Sauberu - z něj nakonec unikl na poslední chvíli Lance Stroll. Prakticky všichni ohrožení v posledním rychlém kole svůj čas zlepšili, ale pouze si proházeli pořadí mezi sebou.

Do Q2 nepostoupili: Hartley, Gasly, Leclerc, Ericsson, Sirotkin.

Pro druhou část poněkud zeslabil vítr, ale o to rychleji se proháněl po okruhu Lewis Hamilton. Hned prvním časem vymazal loňský kvalifikační rekord a časem 1:22,051 utekl ostatním o téměř půl vteřiny. Za ním se seřadili Räikkönen (1:22,507), Vettel (1:22,645) a teprve poté Bottas (1:22,659). Piloti Red Bullu vyzkoušeli alternativní strategii na superměkké směsi, ostatní bez výjimky využívali ultraměkkou směs.

Renaulty se trápily s blokujícími předními koly, ale v samotném závěru Q2 se oba piloti doslova na poslední chvíli protáhli do první desítky. Bottas se rehabilitoval časem 1:22,089 a zdálo se, že Mercedes si v poklidu pohlídá první dvě místa. Jenže v posledním možném okamžiku proletěl cílovým prostorem Sebastian Vettel a najednou bylo vše jinak - 1:21,944 a karty byly náhle rozdány jinak.

Poslední, kdo se mohl zlepšit, byl Esteban Ocon, ale neuspěl, i když si poněkud stěžoval na Grosjeana, který se mu připletl do cesty v posledním sektoru. Red Bull nakonec dokázal uspět i na superměkké směsi, Verstappen si dokonce pojistil pozici slušným časem 1:22,416 - do zítřejšího závodu tedy mohou piloti zvolit odlišnou strategii.

Do Q3 nepostoupili: Alonso, Vandoorne, Pérez, Stroll, Ocon.

Poslední část začala velice dramaticky pro Valtteri Bottase: dvě minuty a 13 vteřin po zahájení Q3 nezvládl kombinaci prvních dvou zatáček, z té druhé už vyjel bokem, narazil zadní částí do bariéry a zcela ji zdemoloval - urazil křídlo, odlomil pravá kola a zjevně došlo k fatálnímu poškození převodovky a diferenciálu. Červená vlajka byla logickým důsledkem, stejně jako bylo jasné, že Fin odstartuje z nejlépe 10. místa.

Maršálové v nejkratší možné době vyčistili trať, odklidili vrak a po devíti minutách se mohlo opět bojovat o pozice, Q3 byla kratší o 2:13, navíc žádný pilot do Bottasovy nehody nestihl zajet měřené kolo. Laťku nastavil Hamilton časem 1:22,051, ale vzápětí se Vettel prohnal prvními dvěma sektory v purpurové, ale nakonec mu nejspíš nevyšel ten poslední a na Lewise mu chybělo 0,034 vteřiny. Verstappen ztrácel 0,061 vteřiny, Renaulty a Haasy první pokusy vůbec neabsolvovaly.

Závěrečné pokusy se odehrály zcela ve stínu Hamiltona, který dokázal téměř o celou vteřinu zlepšit svůj výkon a masivním odstupem za sebou nechal všechny soupeře. Piloti Ferrari si prohodili pořadí, za nimi by za normálních okolností byli piloti Red Bullu: Verstappen si stěžoval na problémy v zadní části svého vozu, navíc nesmíme zapomínat, že Ricciarda čeká penalizace v podobě tří míst...

20. 10 Pierre GASLY fraRed Bull Toro Rosso Honda1:25,265

Diskuze: První kvalifikace patří Mercedesu, ovšem s rozdílnými pocity: Hamilton vítězí, Bottas zničil auto

Počet komentářů: 161, poslední 25.03.2018 14:14 Vložte komentář