Příliš flexibilní díly opět na scéně? FIA je připravena zasáhnout v oblasti podlah

Sergio Pérez testuje druhý den v Barceloně

Sergio Pérez testuje druhý den v Barceloně | foto: Pirelli

Mezinárodní automobilová federace (FIA) bedlivě sleduje letošní monoposty Formule 1, které týmy postavily dle zcela nových technických pravidel. I když se po prvních testech se objevují podezření na to, že by někteří mohli používat příliš flexibilní podlahy, k obcházení pravidel či zneužívání šedých zóny by podle vedoucích představitelů docházet nemělo.

Návrat k přísavnému efektu po 40 letech vede k tomu, že vozy jsou provozovány níže k vozovce. Díky rychlejšímu proudění vzduchu pod podlahou prudce klesá tlak a stoupá aerodynamický přítlak.

Během minulého týdne v Barceloně jsme proto viděli různá zajímavá řešení podlah s různými výřezy a otvory, jak se toho týmy snaží co nejvíce využít a utěsnit okraje podlah generovanými víry. A Mercedes například v pátek musel zadní rohy zpevňovat kovovými výztuhami.

Podle inženýrů se dají využít způsoby, jak podlahu ještě více ohnout ve prospěch vyšší výkonnosti. Flexibilita se loni v F1 také intenzívně řešila kvůli ohebnosti předních a zadních křídel Mercedesu, proto byly zpřísněny některé testy. FIA si nyní posvítí na nejnovější vývoj také u spodních částí vozů, aby týmy nezneužívaly tuto oblast pravidel.

"Pokud jde o ohýbání difuzor nebo okrajů podlahy směrem dolů, budeme vždy dávat pozor na veškerou flexibilitu a zavedeme testy na omezení takových efektů, bude-li to zapotřebí," slibuje Nicholas Tombazis, jenž má u FIA na starosti monoposty.

Zpevnění zadního rohu podlahy Mercedesu pomocí spojovací tyče

Zpevnění zadního rohu podlahy Mercedesu pomocí spojovací tyče | zdroj: Formula1.com

"U nových pravidel je nevyhnutelné, že se objeví některé oblasti, které nebyly z pohledu flexibility řádně předvídané. To se může v dalším průběhu ještě zvýraznit. Proto s tím nebudeme váhat a zasáhneme, jak nám to umožňují pravidla, pokud přijdeme na něco, k čemu v určitých oblastech dochází," pokračuje Tombazis.

Kvůli nízké světlé výšce nyní jezdí vozy z tužším zavěšením: "Uvědomujeme si, že auta musí jezdit blíže k vozovce, aby byla výkonná. V důsledku toho musí být tužší než předchozí vozy, které jezdily s ohromným sklonem, což je zřejmě věcí minulosti."

"Myslím si, že jízdní kvalita a vlastnosti vozu usnadňující jízdu nejsou věci, jež musíme nezbytně v F1 udržovat. Chceme vidět, jak piloti dělají rozdíly, a chceme auta, která budou náročnější na ovládání, ne jednodušší," zdůrazňuje šéf FIA.

"Určitá hlediska by měla učinit ovladatelnost vozů agresivnější, což je celkem důležité. Bylo tedy určeno, že je efektivnější jezdit s vozy níže. Jsou navrženy, aby v tomto směru fungovaly. Jde o situaci, kterou budeme monitorovat. Nemyslím si, že jde důvod k velkým obavám," uzavírá Tombazis.

Diskuze:

Počet příspěvků: 43 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy

Zavřít reklamu