FIA po Číně zváží úpravy DRS zón

Sauber C36 - Ferrari za použití DRS v druhých předsezonních testech v Barceloně, den druhý

Sauber C36 - Ferrari za použití DRS v druhých předsezonních testech v Barceloně, den druhý | foto: Pirelli

Po Grand Prix Austrálie jsme se měli dočkat revize předpisů týkající se použití zařízení DRS. Charlie Whiting ale hodlá tuto otázku poněkud odložit, spekuluje se, že jedním z důvodů je nepříliš zajímavý průběh prvního závodu sezóny.

Závodní ředitel Formule 1 Charlie Whiting proto uvedl, že FIA se bude zabývat přezkoumáním DRS, ke kterému mělo dojít dnes, tedy 27. března, až po absolvování druhé Grand Prix v letošní sezóně, tedy závodu v Číně. Vozy používají zařízení Drag Reduction System (systém pro snížení aerodynamického odporu) od roku 2011 za účelem snadnějšího předjíždění ve chvíli, kdy jsou vozy na detekční zóně v odstupu menším 1 vteřiny.

Jak ukázala australská Grand Prix, větší vozy se širšími pneumatikami v důsledku zvýšené hladiny přítlaku lze obtížněji předjíždět, čímž se začínají naplňovat pesimistické hlasy. Proto se FIA zabývá možností v průběhu letošní sezóny provést test se zaměřením na úpravu DRS zón. To potvrdil Charlie Whiting už v průběhu melbournského závodu, ale dle vlastních slov chce ještě s pevným rozhodnutím počkat po Grand Prix Číny.

"Posoudit plně funkci DRS při testech je poněkud obtížné. Nějaké informace máme a v současné době nevidíme nějaké zásadní rozdíly. To je také důvod, proč jsme se rozhodli záležitost vyhodnotit až po dvou závodech, ale ten první ve skutečnosti nebyl pro naše potřeby dostatečně dlouhý, proto jsme tu také před několika lety zavedli druhou aktivační zónu. Jinými slovy, v první zóně se můžete vozu vpředu přiblížit a ve druhé se o něco pokusit. Zdá se, že to funguje celkem dobře, ale na rozhodnutí tady by bylo ještě brzy, proto jsme se dohodli, že finální posouzení uděláme až po druhém závodě," vysvětluje své pohnutky Whiting.

img-responsive

Sebastian Vettel vysvětluje chování nových vozů | foto: Pirelli

Piloti otázku předjíždění v Austrálii popisovali jako "tvrdší než kdykoli jindy", což potvrdil jak Lewis Hamilton, který po tři kola po výměně pneumatik marně útočil na Maxe Verstappena, tak i pozdější vítěz Sebastian Vettel.

"I v předchozích letech bylo dost obtížné jet za někým v závěsu s odstupem jedné a půl či jedné vteřiny, protože turbulence za vozem naruší aerodynamiku. Takže si nemůžete být jisti mírou přilnavosti, navíc nyní naše vozy jsou na aerodynamice postavené, má větší efekt. Jsou navíc širší, takže myslím, že těch turbulencí je víc, čímž se odstup posunul na dvě až dvě a půl vteřiny, ve kterém zažíváme podobné jevy. V této vzdálenosti už cítíte vliv vozu před sebou a v zatáčkách je mnohem obtížnější se ho držet. Na rovinkách bude větrný pytel asi větší, ale nebude možné se udržet v závětří v zatáčkách, což je základ tohoto problému," komentuje situaci Vettel.

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy

Zavřít reklamu