L Racing v Košiciach víťazne!

Martin Trenkler, 14. září 2016, 18:54 Google+

42. Rally Košice našla svojich víťazov, aj porazených. Rozhodla o majstrovskom titule a ukázala tiež množstvo drámy, krásnych prejazdov a špičkových výkonov. Tím L Racing zaznamenal svoje prvé víťazstvo na Majstrovstvách Slovenska od Rally Tatry 2014.

Rally Košice (SVK)

Hrdou držiteľkou najcennejších trofejí bola pochopiteľne posádka Vlastimil Majerčák/Michaela Vejačková (Ford Fiesta R5 EVO), ktorí sa hrdili hneď niekoľkými triumfami: okrem celkového víťazstva v rámci MSR im patrí tiež prvenstvo v druhej etape súťaže a rovnako aj v rámci cennej Stredoeurópskej trofeje FIA (CEZ). V konečnom hodnotení slovenského šampionátu si polepšili o jedno miesto a patrí im tak 3. priečka absolútneho poradia, ako aj v samotnej triede č. 2.

Vlastimil Majerčák: "Bola to veľmi náročná súťaž, no organizačne dobre pripravená. Sobotňajšia "rožňavská" strana mala skvelé parametre tratí a samotná Uhorná je naozajstnou kráľovnou medzi rýchlostnými skúškami. Rožňavský mestský okruh bol pre zmenu veľmi špecifický - prvé autá mali horšie časy, než tie za nimi, keďže sa trať každou jazdou postupne čistila a gumovala. Nedeľa priniesla vždy krásne Herľany, no čo sa týka RS Regeta a Skároš, tam bola kvalita vozovky podstatne horšia: trebalo si pozorne značiť množstvo detailov a na Skároši sledovať cestu tesne pred sebou, keďže hrozili defekty z vyhádzaných kameňov. Po odstúpení Grzegorza Grzyba sme si dávali pozor, aby sme nepodľahli tlaku a nerobili chyby. Vedeli sme, že nemáme veľký náskok, no zatiahli sme na Herľanoch a Regete, keďže na Skároši sme nechceli riskovať. Výsledkom bolo víťazstvo v rámci MSR aj FIA CEZ."

Dôvod na oslavu mala aj posádka Tomáš Fusko/Jakub Slovák (Peugeot 208 VTi R2), ktorí druhým miestom v triede 6 (MSR) získali dostatok bodov, aby obhájili titul vozidiel s pohonom jednej nápravy (2WD), i keď o titul triedy 6 napokon prišli. Obaja však svorne dodávajú: "Ďakujeme predovšetkým pánovi Liptákovi a celému tímu L Racing za podporu počas celej náročnej sezóny. Košice boli vďaka technickým starostiam hádam našim najťažším podujatím v kariére, no tešíme sa z titulu."

V najsilnejšej triede 2 mal L Racing ďalšiu dôvod na radosť - Věroslav Cvrček s Petrom Novákom (Škoda Fabia R5) skončili v MSR (ale aj vo FIA CEZ) na výbornom 2. mieste!

Věroslav Cvrček ml.: "Rally Košice bola pre nás ďalšia nová súťaž a veľmi náročné trate bez predchádzajúcich skúseností sme brali ako obrovskú výzvu. Podaril sa nám veľmi dobrý rozpis. Tak ako vždy sme príprave auta venovali veľkú pozornosť. V sobotňajšej etape sme našli skvelé tempo, ktoré bolo kompromisom pekných časov, vyrovnanej a bezproblémovej jazdy. Darilo sa nám aj na Uhornej, pred ktorou sme mali veľký rešpekt. Podobne úspešne sme absolvovali tiež rožňavský okruh, kde sme porazili Grzyba a pomohli naším kolegom v boji o majstrovské body. Aj nedeľňajšie trate boli extrémne náročné. Na prvej skúške Skároš sme opatrnou jazdou stratili niekoľko sekúnd. Potom sme nadviazali na sobotňajšie tempo. Po celý deň sme zvádzali krásny súboj s kamarátom Tomášom Kukučkom. Pred poslednou rýchlostnou skúškou sme naňho mali náskok 3,3 s a na Maďara Trencsényiho sme strácali 4,1 s. RS Skároš 3 sme vyhrali a posunuli sa na 2. miesto v rámci MSR. Veľmi sa z tohto výsledku tešíme, no ešte viac si ceníme získané skúsenosti. Auto fungovalo skvele a bez problémov. Opäť sa potvrdilo, že spolupráca L Racingu a Rexteamu prináša skvelé výsledky. Ďakujem pánovi Liptákovi za podporu, rovnako aj všetkým členom jeho tímu. Ďakujem tiež Rexteamu za super servis, rodine a fanúšikom za poporu."

Trate rýchlostných skúšok konečne uzrelo aj Mini John Cooper Works RRC v rukách manažéra tímu Jána Liptáka, ktorému sekundoval tradične Ján Slovák. Žiaľ, posádka sa zo súťaže porúčala pre náhlu nevoľnosť Jána Liptáka po prvom kole sobotňajších jázd.

Ján Lipták: "Srdečne gratulujem Vlastovi a Miške k zaslúženému úspechu, ktorý je výsledkom ich talentu, snahy a húževnatosti. Rovnako sa tešíme z ďalších vynikajúcich umiestnení, predovšetkým Věroslava a samozrejme Tomáša s Jakubom, ktorí obhájili titul vozidiel 2WD. Ja som pre nevoľnosť musel ešte v sobotu odstaviť Mini v servise. Auto však fungovalo výborne. Teraz nás čaká ešte boj o kopcový titul v Korczyne a samozrejme množstvo ďalších zaujímavých podujatí."

A čo ďalšie posádky L Racing na košickej rally? Martin Kysucký/Róbert Pečner (Peugeot 208 VTi R2) odstúpili pre technickú poruchu na nedeľňajšom prvom prejazde RS Regeta. Maroš a Katka Kysuckí (Mitsubishi Lancer EVO VI) napriek väčšej časovej strate skončili na 2. mieste v triede 11. Marek Špavelko/Gabriela Szenedárková (Mitsubishi Lancer EVO IX) skončili na 5. mieste triedy 3. Matúša a Jaroslavu Pavlíkovcov (Škoda Fabia A1400) vyradila v nedeľu z 2. miesta triedy 7 technická porucha. Na záver Milan Straka/Matúš Lejko (Ford Escort) v rámci Slovenského rally pohára (SRP) skončili na 2. mieste.

Víkend 23.-25. septembra rozhodne o novom majstrovi Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu (MSR PAV). V hre o titul je stále pilot tímu L Racing Věroslav Cvrček ml. Rozhodnú preteky v poľskej Korczyne. Tri "juhoslovanské" jadranské podujatia FIA CEZ v rally tiež navštívia Vlasto s Miškou, ktorí v rovnaký víkend zabojujú na tratiach Rally Srbsko. Následne ich ešte čaká Rally Chorvátsko Poreč (29.9.-1.10.) a záverečná Rally Idrija (Slovinsko, 14.-15.10.).