Rally Lubeník za nami

Zdenka Tamášová, 17. července 2010, 13:08 Google+

Rally Lubeník sa v tomto roku oficiálne zaradila do kalendára MSR v Rally a v dňoch 9.-10.7. pripravila pre svojich priaznivcov už svoj 2.ročník. Keďže minulý rok tu absolvovali posádky len Slovenský Rally Pohár, tento rok to bola pre všetkých taká malá premiéra. Nové prostredie pre uzavreté parkovisko, servis či samostatné rýchlostné skúšky boli, ako sa napokon ukázalo, výborným riešením.

Loga

Už od štvrtku bolo možné absolvovať obhliadku tratí a od piatkového rána aj administratívne a technické preberanie. Slávnostný štart na rampe sa uskutočnil v piatok o 19:00hod. predstavením 57 súťažných  posádok zo štyroch krajín. Z toho 33 bolo zaradených do Majstrovstiev Slovenska v Rally a 24 do Slovenského Rally Pohára. Prvé súťažné auto načalo svoj prvý kilometer z celkových 253, o desiatej hodine ráno a cieľom prešlo pred piatou hodinou poobede. Posádky „veľkej“ rally, ktoré absolvovali celú súťaž, prešli ôsmymi rýchlostnými skúškami na troch tratiach o dĺžke necelých 92 km.

Do prvej návštevy servisu, teda po prvých troch RS, si jednoznačne najlepšie viedla posádka Jozef Béreš- Róbert Muller na vozidle Škoda Fabia S2000. Majstrovská dvojica vyhrala dva merané úseky a s náskokom 13 sekúnd za sebou držala svojich troch najväčších konkurentov, v poradí za sebou, Grzegorza Grzyba, Igora Drotára a Jaroslava Melichárka.

Vedúca posádka si náskok stále zvyšovala a po druhej časti to už bolo necelých 19 sekúnd pred dvojicou z Poľska. Veľkú smolu mala jedna z najznámejších posádok slovenských majstrovstiev, Drotár- Bánoci, ktorá bola nútená kvôli technickým problémom preteky opustiť už na štarte do piatej sekcie.

Víťazstvo vo zvyšných troch skúškach si posádky medzi sebou prerozdelili. V jednej bol najrýchlejší Grzegorz Grzyb, v druhej Jaroslav Melichárek a poslednú RS zajazdili úplne rovnaký čas práve Melichárek a Jozef Béreš. Aj keď spomínaní jazdci na Ďodiho ku koncu zatlačili, už to nestačilo. Spolu s Róbertom Mullerom sa stali víťazmi 2. Rally Lubeník a upevnili si tak aj vedúce postavenie v rámci slovenského šampionátu.

Víťazi v jednotlivých triedach:

A6- Koňuch- Porubčan (Suzuki Ignis S1600)
A8- Melichárek- Lasevič (Mitsubishi Lancer WRC 05)
N1- Nagy- Zámečník (Škoda Fabia)
N2- Radó- Hoffer (Honda Civic)
N3- Krupko- Harabín (Renault Clio)
N4- Lipták- Slovák (Subaru Impreza STI)
S2000- Béreš- Muller (Škoda Fabia S2000)
F11- Žeňuch- Bačinský (Nissa Sunny GTI)
F12- Rusňák- Králik (Mitsubishi Lancer Evo III)
H- Lorinc- Smutný (VW Golf)

„Akčný“ Slovenský Rally Pohár

V Lubeníku absolvovali svoje tretie podujatie aj posádky Slovenského Rally Pohára. Na účastníkov čakali 3 rýchlostné skúšky na dvoch tratiach o celkovej dĺžke 36 km.

Po prvej, takmer 12 kilometrovej RS, si najlepšie viedli posádky Ondrej- Gomori, Lorenčík- Rusnačik a Ondrej- Fodor. Iróniu bolo, že ani jedna z týchto posádok, či už kvôli technickým problémom alebo kvôli havárii, však preteky nedojazdila a uvoľnili tak miesto pre ďalších súťažiacich. Druhú sekciu tak s náskokom len necelých dvoch sekúnd pred Mirom Krbaťom a Tomášom Konečným vyhrala posádka Dobšinský- Laurincová jazdiaca na vozidle Škoda Favorit. Veľká škoda bola, že tejto dvojici nesadla RS Sirk, pretože inak mohla zabojovať o veľmi dobré umiestnenie v celkovom hodnotení pretekov.

Po troch meraných úsekoch sa víťazom súťaže napokon nečakane stala posádka Kekeňák- Bystrán jazdiaca na Škode Felicia, ktorá nevyhrala ani jednu rýchlostnú skúšku, no držala sa na toľko dobre, že jej to vyšlo. Ďalšie miesta na stupni víťazov doplnili dve posádky jazdiace na Suzuki Swift- Peter Danielis s Adriánou Marinecovou a Tomáš Konečný s Matúšom Lejkom.

Zopár vyjadrení posádok po 2. Rally Lubeník:

Slavomír Harabín (spolujazdec Mira Krupka): „V prvom rade maximálne prekvapenie a radosť z umiestnenia. Našou prioritou bolo konečne dôjsť do cieľa a to sa aj podarilo. Vôbec sme neriešili nejaké umiestnenie, takže radosť je o to väčšia .Spokojnosť s celým víkendom maximálna.

Pavol Nagy: „Musím povedať, že to bol krásny víkend. Organizátorom sa podarilo usporiadať plnohodnotnú súťaž aj napriek tomu, že to robili na "ostro" v podstate prvýkrát. Auto opäť fungovalo úplne bez problémov, chlapci z WRka opäť odviedli 100%tnú prácu :). Tento pretek sme zároveň využili ako test určitých vylepšených častí podvozku. Vyšlo to na jedničku s hviezdičkou :). Spokojnosť je úplná. Ešte raz chcem poďakovať kolektívu okolo Mareka Podobníka za skvelú súťaž, z môjho pohľadu úplne bez chyby.“

Tomáš Konečný: „Krásna súťaž, krásne sme sa povozili, najmä na Chválovej to bolo presne to, čo sa nám páči. Chlapci perfektne pripravili auto, spolujazdec bez chybičky, organizácia tiež, takže všetkým ďakujem! Už sa neviem dočkať ďalšej súťaže.“

Michaela Debnárová: „Na túto súťaž sme prišli s tým, že ideme zbierať nové skúsenosti. Odštartovalo sa nám super na nových pneu, hore do Železníka to nemalo chybu. Smerom nadol to už nebolo presne podľa mojich predstáv, pri dobrzďovaní viac odstreloval zadok a skončili sme mimo trate. Veľká vďaka patrí chlapcom z WR Motorsport-u, ktorí nás v servise dali "dokopy" a pokračovali sme ďalej no s vedomím, že už o nič nejde. RS Chválová bola doteraz jednou z najnáročnejších rýchlostiek, akú som kedy išla. Škoda, že z dôvodu nútenej zastávky pri havarovanom vozidle a následne v rádiobode, sme tu dostali pridelený čas a nevedeli sme sa ani len orientačne porovnať s ostatnými, avšak zdravie chlapcov, ktorí potrebovali zásah sanitky, bolo prvoradé. Tretiu RS sme už išli v pohode, dolu kopcom s rešpektom. Nakoniec cieľ našej "misie" bol splnený a to prejsť cieľovou rampou a tešíme sa na ďalší pretek. Ešte sa chcem poďakovať môjmu ockovi, vďaka ktorému som v kruhu motorsportu.“