-haj, 6. dubna 2018, 20:39 Aktualizováno 8.4.2018, 16:58 Google+

AKTUALIZACE PO RZ12; O víkendu se jede další podnik letošního MS v rally, tentokrát na francouzském ostrově Korsika. Jedná se o první ryze asfaltový podnik sezony, posádky sice letos jízdu na asfaltu už vyzkoušely na Rally Monte Carlo, tato soutěž je ale brána jako podnik se smíšeným povrchem. Na účastníky během víkendu čeká jen 12 měřených testů.

Průběh sobotní odpolední sekce:
Odpoledne byl nejrychlejší na RZ8, která byla nejdelší rychlostní zkouškou dnešní etapy, Esapekka Lappi. Mladý Fin v Toyotě vyhrál před Sébastienem Loebem o 2,2s, Sébastien Ogier zaostal o 5,2s. V Toyotě však přišli o jedno auto - Jari-Matti Latvala sice na mezičasech zajížděl velmi slibné výkony, ale pak havaroval (promeškal správný brzdný bod a trefil strom), přitom poškodil rám a musel v cíli testu odstoupit. Ze soutěže vypadl i Bryan Bouffier, kterého zradil motor u jeho Fordu Fiesta WRC. Do nejlepší desítky se tak dostal Jan Kopecký se Škodou Fabia R5.

RZ9 vyhrál Sébastien Loeb před Esapekkou Lappim (+0,7s) a Ottem Tänakem (+3s). Ott Tänak v cíli pochválil svého kolegu Lappiho. Čtvrtý čas zajel Kris Meeke, který se díky tomu dostal na průběžné dělené druhé místo s Thierry Neuvillem. Severní Ir v cíli přiznal, že jede absolutně naplno, bez jakékoli rezervy.

RZ10 vyhrály dvě Toyoty v rukou Otta Tänaka a Esapekki Lappiho - oběma jezdcům dnešní etapa vyšla na výbornou. Tänak se dostal na průběžné druhé místo o jednu desetinu před Thierryho Neuvillea, Lappi na něj tlačí zezadu. Druhý byl Loeb a třetí Neuvillle.  Belgičan v cíli řekl, že se sice snaží uhájit svoji pozici, ale obává se nehody. Svůj Citroën C3 WRC zahodil na tomto rychlostním testu Kris Meeke. Jezdec poté uvedl, že mu jeho navigátor, Paul Nagle, špatně přečetl rozpis.

Průběh sobotní dopolední sekce:
Dopolední sekce zahrnovala (stejně jako ta odpolední) tři měřené testy. Ráno začal nejlépe Sébastien Loeb, který ovládl RZ5. Druhý čas zajel Esapekka Lappi (+1,4s) a třetí byl Kris Meeke (+1,9s). Zajímavý komentář ve stopce poskytl Ott Tänak, který zajel až sedmý čas (+13,7s). Dle Estonce vždy, když použil ruční brzdu, tak mu zhasl motor. Hodně posádek také naříkalo na svůj rozpis - Tänak, Latvala, Neuville a Mikkelsen řekl, že měl v rozpise tolik informací, že musel místy zvolnit, protože vše jednoduše nestačil pobírat. Na této zkoušce havaroval Stéphane Lefebvre, který v rámci WRC2 startuje s novým Citroënem C3 R5.

Také RZ6 ovládl Loeb, který nebýt včerejší chyby mohl bojovat o vítězství. Druhý čas zajel Ott Tänak (+1,0s) a třetí čas shodně zajeli Sébastien Ogier a Esapekka Lappi (+1,4s). Po této zkoušce měli na desetinu shodný celkový čas Dani Sordo a Elfyn Evans, oba se tak dělili o šestou příčku v průběžném pořadí.

Dopolední sekci uzavřela RZ7, kterou zajel nejlépe Ott Tänak s Toyotou. Druhý čas zajel Sébastien Ogier (+2,7s) a třetí byl Esapekka Lapp (+5s). Ve stopce si pochvaloval změněné vyvážení brzd na svém Yarisu Latvala (4. čas, +5,8s), to je kolega Lappi prozradil, že včera měnil nastavení tlumičů a od té doby se mu začalo dařit.

Průběh páteční odpolední sekce:
Odpoledne na posádky čekala stejná porce kilometrů rozdělená do dvou zkoušek. Téměř 50 kilometrů dlouhý test RZ3 vyhrál opět Ogier, druhý Thierry Neuville ztratil přes 10 vteřin, Kris Meeke pak 17 vteřin. A právě díky tomuto výsledku se na druhé průběžné místo dostal Belgičan s Hyundai, když na třetí místo odsunul Brita na Citroënu. Na celkové osmé místo se zde dostal Mikkelsen, devátý byl Latvala. Jezdci si pochvalovali oschlou trať. S nedotáčivostí svého Hyundai bojuje prakticky od startu soutěže Andreas Mikkelsen. Intercom stále zlobil v autě Meekea.

RZ4 vyhrála Toyota zásluhou Esapekky Lappiho. Fin tak po páteční etapě figuruje na velmi solidním pátém místě před Evansem nebo Sordem. Shodně druhý čas (+1,7s) zajeli Latvala a Neuville. Fin v barvách Toyoty se díky tomu vrátil na celkové osmé místo. Ogier po dnešku suverénně vede před Neuvillem, který přiznal, že na Ogiera nemá. Naopak vlastnosti svého vozu si pochvaloval Tänak, který jede první asfaltovou rally s Toyotou.

Průběh páteční dopolední sekce:
Dopolední sekci ve Francii tvořily dva měřené testy. Začalo se pěkně zostra, když první RZ měřila 49 km. Nejrychlejší čas na ní zajel Sébastien Ogier s Fordem Fiesta WRC. Druhý byl Sébastien Loeb s Citroënem C3 WRC (+9,7s) a třetí byl Ott Tänak s Toyotou Yaris WRC (+18,1s). Například šestý Evans ztratil už 30,5 vteřiny. Ve Francii bylo mokro, a tak se posádky musely vypořádat s kalužemi uvnitř zatáček anebo chladnými brzdami na začátku RZ. Andreas Mikkelsen udělal hodiny hned v první vracečce a Seb Ogier ve stopce přiznal, že se také málem několikrát přetočil. Zajímavý komentář dal ve stopce Jari-Matti Latvala na téma své Toyoty, dle Fina bylo auto dobré v suchých částech trati ale ne v těch mokrých, kde měl nervózní zadní část vozu.

Také na RZ2 byl nejrychlejší Sébastien Ogier s Fordem. Druhý čas shodně zajeli Esapekka Lappi s Toyotou Yaris WRC a Kris Meeke s Citroënem C3 WRC (oba dva +2s). Brit ve službách francouzské značky se díky tomu posunul na průběžné druhé místo. Třetí průběžně byl po čtvrté a páté příčce v RZ Thierry Neuville, který nebyl spokojen s nastavením svého Hyundai i20 Coupe WRC. Stopku tato zkouška ale vystavila Sébastienu Loebovi, který havaroval.  Chyboval Andreas Mikkelsen, který vyjel v jedné ze zatáček mimo trať a pak v autě cítil vybrace (10. čas, +14,1s).

+54,4

Diskuze: Rally Tour de Course: Ogier si připisuje další vítězství, v Power Stage nejrychlejší Lappi