Neznám bratra, když jde o prachy. Čerpací stanice se předvedly

Čerpací stanice

Čerpací stanice | foto: Mariusz Stankowski, AutoRoad.cz

Přírodní katastrofy v lidech často odhalí ty nejlepší a bohužel někdy i ty nejhorší vlastnosti. Důkazem budiž hurikán Harvey, během nějž se do Texasu sjížděli desítky dobrovolníků odhodlaných pomoci, zatímco čerpací stanice zvedaly ceny benzínu až na desetinásobek normálních cen.

V rozhovoru pro televizní stanici CNBC se o tomto problému rozhovořil Ken Paxton, texaský generální prokurátor. Podle jeho slov přijal jeho úřad už více než 500 stížností na uměle "vyšroubované" ceny během záplav způsobených hurikánem Harvey.

Řada z těchto stížností se pak zaměřovala přímo na čerpací stanice, které podél hlavních evakuačních tras zvyšovaly ceny. Paxton uvedl, že většina čerpacích stanic si účtovala za 1 galon benzínu (cca 3,78 litru) od 4 po 10 dolarů, tedy 87 až 219 korun. V přepočtu na litr to tedy vychází od 23 po 58 korun za litr.

Z našeho pohledu se to nemusí zdát jako extrémně přemrštěná cena, nicméně průměrná cena benzínu v Texasu před katastrofou byla cca 2,19 dolaru za galon, tedy cca 13 korun. Podle vyjádření na servru Jalopnik se ale našli i tak chamtivé společnosti, které si účtovaly za galon benzínu okolo 20 dolarů, tedy cca 116 korun za litr.

Případy umělého navyšování cen se ale netýkaly pouze čerpacích stanic. Podle všeho se na přírodní katastrofě snažila vydělat i řada menších obchodů s potravinami nebo některé hotely a jiná ubytovací zařízení.

We've had over 500 complaints of price gouging: Texas Attorney General from CNBC.

Majitelé či provozovatelé si ale nejspíš neuvědomili, že podobné snahy je kromě morálního úpadku mohou vyjít i pěkně draho. Texaské zákony totiž na podobné případy myslí, proto každému kdo se snaží vydělat na přírodní katastrofě hrozí pokuty v rozmezí 20.000 až 250.000 dolarů, tedy cca 438.000 až 5,5 milionu korun.

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy

Zavřít reklamu