Pech v Rakousku uhnal soka a slavně zvítězil

ar1, 5. ledna 2008, 20:21 Google+

Jänner rally byla soutěž jako řemen a Václav Pech s Petrem Uhlem byli posádkou, která to velké drama získala pro sebe. Obhájce titulu krále českých soutěží se hned po dnešním ránu dostal do čela a na zbývajících více než sto měřených kilometrech už nedal nikomu šanci.

Pech, Václav - Uhel, Petr

Pech, Václav - Uhel, Petr | foto: bpa.cz

Byť jeho největší sok Pavel Valoušek mu byl až do finiše těžkých sokem. Vítěz řídil Mitsubishi Lancer Evo IX připravené v dílnách společnosti Charouz Racing System.

Pech ze stáje Czech National Team dosáhl v populární rakouské soutěži již třetího triumfu a zároveň se stal druhým nejúspěšnějším pilotem šestadvacetileté historie Lednové rally. Překonal i místní hvězdu Raimunda Baumschalgera, více výher má pouze legendární Rakušan Franz Wittmann st.

Když šel Václav v sobotu po 1. etapě spát, přemýšlel, jak po ránu smazat 6,3 vteřin manka na vedoucího Valouška. Na totéž myslely desetitisíce fanoušků, pro které byl souboj „Valda“ vs. „Ášín“ hlavním tahákem rakouské soutěže, jež od roku 2004 otevírá Mezinárodní mistrovství ČR. Místní hvězdy i jiní zahraniční závodníci včetně finských specialistů na sníh zůstali v roli pozorovatele bitvy dvou Čechů.

Modrožluté mitsubishi s bezmála dvoumetrovým závodníkem za volantem se ráno hnalo bílými promrzlými pláněmi jasně nejrychleji, což potvrdila i časomíra. Pech naložil Valouškovi sedmnáct vteřin. Byl to zásadní atak, po němž se „Ášín“ rozjel k jednomu ze svých velkých výkonů. Valoušek zkoušel všechno možné, občas cosi stáhl, ale na plzeňského obra už nenašel žádný recept.

Podobně jako v minulosti, i letos patřily k Jänner rallye finanční odměny, tentokrát v celkové hodnotě 53 000 eur. Vítězná posádka inkasovala 15 000 eur, čili přibližně 420 000 korun. Mezinárodní mistrovství českých soutěží bude pokračovat 28. až 29. března Valašskou rally.

Václav Pech: „Ani nevím, co k takovému vítězství říct. Asi jen tolik, že to byl krásný boj od začátku až do konce. Skvělá rally, která se fanouškům musela líbit. Dnes jsme s navigátorem Petrem Uhlem začali tak, jak jsme zakončili včerejšek. Naplno a naštěstí bez větších chyb. Hned v úvodní zkoušce dne, třinácté z osmnácti, jsem Pavla Valouška předjel a pak už mu nedal šanci mi útok vrátit. Až do cíle jsem ovšem musel jet velmi rychle. „Valda“ byl pořád nablízku, stačilo malé zaváhání a bylo by zle. Navíc poslední dvě erzety měřily každá bezmála třicet kilometrů, to jsou parametry světových bitev! Trnul jsem, ať se nic nestane. Naše Mitsubishi Lancer Evo IX připravené techniky společnosti Charouz Racing System bylo ve vynikající kondici, ostatně jako vždy. Přitom na sněhu a ledu dostalo zabrat mnohem více než obvykle. Klukům v zázemí patří můj velký dík. Ze tří výher v Lednové rally bylo to dnešní jasně nejtěžší – pro konkurenci i podmínky na trati. Vždyť my Češi jsme na sněhu a ledu pořád spíš pozadu.“