Loňská Kopná? Dramatický souboj Odložilíka a Tlusťáka do posledního metru

Roman Ordelt, 10. května 2012, 06:00 Google+

Posádka Roman Odložilík, Martin Tureček na voze Škoda Fabia S2000 se stala absolutními vítězi loňského ročníku Impromat Rallysprint Kopná ve Slušovicích, který byl druhým dílem osmidílného seriálu Ecosun Mistrovství České republiky ve sprintrally 2011.

rally kopná

Na druhém místě skončili Antonín Tlusťák, Jan Škaloud (Škoda Fabia S2000) s minimálním odstupem 4,3 vteřiny, třetí příčku obsadili Jaromír Tarabus, Igor Norek (Fiat Grande Punto S2000). Jeden z největších favoritů Pavel Valoušek odstoupil z vedoucího místa pro poruchu turba na voze Škoda Fabia WRC po čtvrté rychlostní zkoušce.

Již devatenáctý ročník nejpopulárnějšího a nejtěžšího českého rallysprintu se v loňském roce vydařil. Soutěži přálo slunečné počasí a avizovaný déšť se spustil ve Slušovicích a okolí až během dojezdu soutěžních posádek na cílovou rampu. Agilní pořadatelé z Rallysprint Klubu v AČR v Podkopné Lhotě připravili náročnou trať v délce 166 km, která obsahovala 8 rychlostních zkoušek na čtyřech úsecích v celkové délce 78 km. Hned na úvodní erzetě s názvem Kameňák zajel nejrychlejší čas Valoušek, který na své konkurenty najel více než čtyři vteřiny. Na dalších místech se seřadili Roman Odložilík, Antonín Tlusťák, Jaromír Tarabus, Grzegorz Grzyb a Miroslav Jakeš. Právě posledně jmenovaný měl velkou smůlu. Lídr rallysprintového šampionátu odstoupil hned po úvodních kilometrech, neboť mu začala stávkovat po dojetí do cíle 1. RZ převodovka. Dvaatřicetiletý Valoušek byl nejrychlejší i na dalších rychlostních zkouškách Kopná a Raková. Po druhé zkoušce se prodral na třetí místo před Tlusťáka o jednu desetinu Tarabus, ale zádveřický jezdec mu to vzápětí vrátil. Tlusťák v populárním vracáku v Podkopné Lhotě byl dlouhý na brzdy a ztratil pár vteřinek. Tarabus si stěžoval na špatné nastavení podvozku, z čehož pramenily jezdecké chyby. Pátý jel Polák Grzyb, jenž byl později penalizován za neprojetí retardéru třiceti vteřinami a prakticky přišel o umístění na medailových stupních.

Druhá porce tří rychlostních zkoušek přinesla odstoupení Valouška pro technickou závadu.Otrokovický rodák při úvodním průjezdu úsekem Hvozdná zvolnil, čehož následkem byl až desátý čas na erzetě a následné odstoupení kvůli poruše turba. Ke skvělým výkonům se rozjel Tlusťák, Dvě erzety vyhrál a pouze při druhém průjezdu Kameňákem byl o pouhou desetinu rychlejší Grzyb. Po Valouškově odstoupení sváděli tuhý boj o prvenství právě Tlusťák s Odložilíkem. Oba jezdce na fabiích dělil od sebe nepatrný časový rozdíl, před poslední erzetou pouhých 2,5 vteřiny! Rozluštění tajenky o vítězi rozhodla až závěrečná rychlostní zkouška, kterou nakonec vyhrál Odložilík a na své konto si připsal první vítězství na Kopné. Do loňské Kopné odstartovalo celkem 116 posádek z šesti evropských států, cílovou rampu spatřilo 80 vozů. Kdo se bude radovat z absolutního vítězství při letošním jubilejním dvacátém ročníku Kopné? Odpověď poznáme druhou kvěnovou sobotu, k největším favoritům patří Roman Kresta (Ford Focus WRC 08), Tomáš Kostka, Roman Odložilík (oba Citroën C4 WRC) a Antonín Tlusťák (Mitsubishi Lancer WRC 05).

Hlasy nejlepších jezdců v cíli loňské Kopné:
Roman Odložilík (Škoda Fabia S2000): „Byl to krásný závod s dramatickým průběhem až do posledního metru rychlostní zkoušky. Tonda Tlusťák byl výborný soupeř a jsem rád, že jsem po tuhém boji zvítězil. Navíc jsme auto dovezli na cílovou rampu bez šrámu.“

Antonín Tlusťák (Škoda Fabia S2000): „Druhé místo je pro nás skvělým výsledkem. Před startem jsem předpokládal umístění kolem pátého místa. Nakonec je z toho parádní druhá příčka. Od úvodní rychlostní zkoušky se jelo v rychlém tempu.“

Jaromír Tarabus (Fiat Grande Punto S2000): „Pro nás je konečný výsledek lepší než předvedený výkon. Od úvodních kilometrů se nám nepodařilo najít optimální nastavení podvozku, což vedlo k drobným jezdeckým chybám a ztratili jsme hodně vteřinek. Nakonec jsem se třetím místem spokojen, i když osobně cítím značné rezervy.“