Kazincbarcika Rally

Tento víkend sa na severe Maďarska, neďaleko slovenských hraníc konalo ďalšie podujatie majstrovstiev Maďarska v rally.

Organizátori rátali s početným štartovým poľom, no na štart sa postavilo iba 47 posádok v rámci ORB (Majstrovstvá Maďarska) a Rally 2 malo v štartovej listine 27 posádok čo bolo na tunajšie pomery dosť málo.

Už štartová listina pútala nemalý záujem aj keď na štarte bolo spolu 74 posádok. V rámci ORB sa na štart postavil jeden z najúspešnejších Maďarských rallyjazdcov János Tóth na Peugeote 207 S 2000 od teamu TRT ( Tagai Racing Technology). Ďalším z nich bol aj „ASI“ na Lanceri EVO IX, ktorý kraľuje tento rok v Maďarsku. Pozornosť budila nová Fiesta S 2000 s krásnym designom v podaní Zsolta Kakusziho a taktiež „nová“ Fabia S 2000 EVO 2  od Škoda Rally Teamu Italia, s ktorou sa predstavil Norgert Herczig. Práve tento team mal v Maďarsku aj Fabiu Guya Wilksa a priamo z Kazincbarciky sa team presúva do Zlína, na Barum Czech Rally Zlín. Pozornosť budili aj rýchli Kristián Hideg s „Mišiakom“ EVO IX.

Už v piatok na večerných rychlostných skúškach sa do popredia dostal „rýchlik“ ASI, ktorému nedal dýchať Ifj. János Tóth. Tóth mladší sa počas tmy predstavil ako rýchlejší a po prvej etape viedol pred Asim o 12,0 sec.

Na štart druhej etapy vykročili ako prvý práve Ifj. (ml.) János Tóth s Peugeotom, ktorého nasledoval Asi s Mitsubishi a tretím bol Kakuszi na Fieste S 2000. Norbert Herzig bol s Fabiou na 7. mieste.

On board posádky Asi - Prince, RZ10, Rally Kazincbarcika

Jazdci začali v druhej etape viac opatrne. Prvú RS vyhral Asi a stiahol tak Tótha na 7,7 sec. Na RS 2 druhého dňa mu to Tóth vrátil aj keď len o 1,4 sec a zvýšil svoj náskok na 9,1 sec.
V tretej RS to obom rivalom „natrel“ Heczig s Fabiou a Tóth si zvýšil svoj náskok na 13,3 sec.

„Naťahovačka“ o prvenstvo prebiehala aj naďalej a Asi s Tóthom sa ťahali o sekundy no vo vedení bol vždy Ifj. János Tóth. Však v servise pred poslednou sekciou Tóth musel pre opravy na jeho aute ostať v servise dlhšie a tak dostal penalizáciu 50 sekúnd.

Snaha zmazať Asiho náskok bola viditeľná a poslednými prejazdami Tóth išiel naozaj na „srdce“ no svoju stratu zo servisu nedokázal zmazať. V cieli mal na Asiho stratu 51,6 sekundy a zdá sa, že aj keby Tóth nebol penalizovaný vyhral by Asi o 1,6 sekundy.

Napriek malému štartovému poľu táto súťaž stála za zmienku. Ako diváka, redaktora musím uznať, že jazda Asiho stojí za zloženie poklony a práve Asi je jedným z jazdcov, ktorý dokážu „biť“ aj auta skupiny S 2000 čo nieje v okolitých krajinách veľmi časté.