V kvalifikaci byl před domácím publikem nejrychlejší Verstappen

F1NEWS.CZ / MaMa, 3. září 2022, 16:20 Google+

Vítězstvím v dnešní kvalifikaci potvrzuje Max Verstappen aktuální formu Red Bullu. Ovšem v Q3 mu těsně za zády skončili oba jezdci Ferrari. Kartami mohly zamíchat i stříbrné šípy, ale jejich poslední kola byla narušena žlutými vlajkami.

Počet komentářů:  34 komentářů (Poslední 05.09. 10:24) Napište svůj názor
Max Verstappen v závodě v Belgii

Max Verstappen v závodě v Belgii | foto: Red Bull Content Pool

Q1

Kvalifikaci nám v Nizozemsku odstartovali jezdci Haasu, kdy byl rychlejší Magnussen. Svá rychlá kola dojížděli i další piloti, ale trať nebyla tak zaplněna jako vždy. Důvodem je náročnost okruhu, na kterém je těžké se vyhýbat jezdcům v rychlém kole. S časovým upozorněním 10 minut do konce přišel i dominantní čas Maxe Verstappena o hodnotě 1:11,317. Ovšem Pérez na svého týmového kolegu poprvé ztratil přes vteřinu. Holanďan mimo jiné ve svém rychlém kole chyboval, ale i přes to bylo těžké se přes něj dostat. Při druhém pokusu se výrazně zlepšil Leclerc, který dokázal stáhnout 7 desetin, ale domácího jezdce se mu přeskočit nepodařilo. Příjemným překvapením byly výkony obou Mercedesů se ztrátou 2 desetin na Verstappena. Na závěr Q1 bylo na trati velmi rušno, protože všichni až na průběžně dva vedoucí se vydali na trať. Opravdu rychlá kola zajel Hamilton (+0,014) a Cunoda (+0,110). Ke skvělému kolu měl našlápnuto i Vettel se svým prvním nejrychlejším sektorem, ale bohužel se dostal v závěru okruhu do štěrkové zóny a tím pádem společně s Bottasem, Magnussenem, Riciardem a Latifim do Q2 nepostoupil.

Q2

Druhou část kvalifikace se snažil rozjet ihned Albon, ale nezahájil ani rychlé kolo. Důvodem bylo vyvěšení červených vlajek z důvodu vhození světlice na trať.

Po restartu se scénář opakoval u Williamsu. Albon opět rozjel Q2, ale na záda mu dýchaly oba Red Bully. Max Verstappen stanovil nejrychlejší kolo kvalifikace s časem 1:10,927. Mezi něj a Péreze (+0,387) se dokázal vmístit s minimální ztrátou Hamilton. Konkurenceschopný čas zajel i průběžně čtvrtý Stroll (+0,489), ale nedařilo se jezdcům Ferrari, u kterých jsme mohli vidět již velkou ztrátu na nejrychlejší čas. Druhý pokus jako jediný nerozjel Verstappen, který si byl postupem již jistý. Výrazné zrychlení bylo vidět u obou vozů Ferrari. Leclerc se zařadil se ztrátou 6 setin za Verstappena, ale Sainz dokázal Holanďana s časem 1:10,814 přeskočit. Štěstí na postup ale už neměli Gasly, Ocon, Alonso, Zhou a Albon.

Q3

První čas o hodnotě 1:10,115 si zapsal Verstappen a už byl pomalu považován za vítěze kvalifikace. Z dalších dojíždějících se mu dokázal nejvíce přiblížit Hamilton, ale to ještě nebyl v cíli Charles Leclerc, který poskládal skvělé kolo a jeho čas 1:10,456 ho posunul na průběžné první místo. Druhé pokusy rozjel Leclerc s Verstappenem a Sainzem za zády. Zrychlení jsme mohli v prvním sektoru vidět u všech třech. Ve druhém byl Leclerc sice pomalejší, ale i tak dokázal zajet rychlejší čas než dříve. To nahrálo do karet Verstappenovi, který byl o 21 tisícin rychlejší než Monačan a bere zítřejší pole position. Zamíchat pořadím mohly i oba Mercedesy, ale bohužel museli jezdci kvůli žlutým vlajkám ve 3. sektoru zpomalit. Na vině byly hodiny Sergia Péreze