Tomáš Uher mistrem třídy 11 ve sprintrally

Barbora Vebrová, 17. prosince 2018, 17:17 Google+

Tomáš Uher má za sebou svoji první sezonu ve sprintrally. Na svém kontě již má starty v ČMPR, ale letos se rozhodl posunout výše. Společně se spolujezdkyní Markétou Kuderovou dokázali během svého prvního roku v „ostré“ rally opanovat třídu 11. Nejeden fanoušek zůstal překvapený, když Tomáš s Markétou a jejich Škodou Fabií TDi dokázali v Jeseníkách porazit silnější dvoukolky, dokonce některé čtyřkolky a vyhrát rychlostní zkoušku v rámci RSS. Skvělou tečkou za úspěšnou sezonou byla diváky velmi kladně hodnocená jízda bokem na Mikulášské rally ve Slušovicích.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Mikuláš Rally (CZ)

Mikuláš Rally (CZ) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

Sdílejte článek

Jak si se dostal k rally?

„Na závody jezdím od malička, chodili jsme se dívat se strýcem a další partou ještě za dob vozů WRC. Díky strýcovi se v kolotoči rally pohybuju celý život a rozhodně to pro mě byla nejlepší cesta. Můj strejda sám závodí, takže je můj vzor a velký učitel. Moje úplné začátky byly na motokárách, kde jsem získal zkušenosti s ovládáním smyků a volbou správné závodní stopy.“

Pamatuješ si na svůj první závod, jaké to bylo?

„Na můj první závod si pamatuji moc dobře, bylo to na CzechRingu v Hradci Králové v roce 2013. Půjčil jsem si sériové Clio s ostrýma 50 koňmi na sériovém podvozku a gumách. Zkušenost to byla dobrá, ale pořád se jelo jen na okruhu mezi kuželkami. O rok později jsem měl možnost sednout do opravdového závoďáku  - Octavie KitCar na závodě do vrchu. Byl to pro mne veliký krok, ale nebylo to snadné. V roce 2016 jsem už mohl vyzkoušet ostrý start na Rally Posázaví. Nervozita na startu první RZ byla obrovská. Musel jsem to vzít zodpovědně, aby se nic nestalo. Postupně jsem se učil poznávat rozpis apod. Závod jsme ale nedojeli kvůli závadě na motoru. Poté jsme měli ještě pár startu s Octavií. V letošním roce jsme se rozhodli, že pořídíme Fabii a vyzkoušíme Rallysprint sérii. Měla to pro nás být sezóna plná učení a poznávání.“

img-responsive

Mikuláš Rally (CZ) | foto: Jan Dušek, RallyZone.cz

Máš nějaký sen v rally? Například vysněné auto, ve kterém by si chtěl závodit nebo soutěž, na které by sis přál startovat?

„Největší můj sen bylo postavit se na start rychlostní zkoušky a to se mi splnilo. Pokud mám zmínit nějaké auto, tak to bude nejspíš vůz kategorie R2. Láká mě vyzkoušet si nějakou novější závodní techniku, než máme teď. Ze soutěží se mi nejvíce líbí Rallye Český Krumlov. V nadcházejícím ročníku bychom zde chtěli startovat, tak snad se nám to podaří.“

Čeho chceš v rally dosáhnout a kdo je tvým vzorem?

„Celý rok jsme postupně zjišťovali, co je vše potřeba na autě předělat. To se budeme snažit na příští rok vyladit, abychom mohli dál pokračovat v úspěšném tažení. Určitě bychom chtěli jet s lepším autem, nejlépe s vozem kategorie R2, ale zůstáváme nohama na zemi. V nejbližší době tenhle přestup nebude možný. My se budeme dál snažit konkurovat rychlejším speciálům a časem třeba nějaký ten přesun do lepšího auta přijde. Od malička byl mým vzorem Vašek Pech, jeho dravý a zároveň velmi rychlý styl byl okem diváka moc pěkný.“

img-responsive

Rally Pačejov (CZE) | foto: Jan Dušek, RallyZone.cz

Na Rally Jeseníky jsi zajel skvělý výsledek a zároveň sis připsal první vyhranou erzetu v rallysprint sérii, jaký to je pocit?

„Ze závodu jsem při najíždění neměl dobrý pocit, podmínky byly těžké a tratě mi moc neseděli. Neměli jsme ani vhodné pneumatiky na takové počasí. Nakonec jsme do toho šli s tím, že potřebujeme dojet, abychom získali body. V sobotu ráno už bylo počasí lepší, nám nezbývalo nic jiného než jet na střední směsi pneumatik. Těžko říct, jestli to byla lepší volba oproti ostatním nebo ne. První RZ jsme si vše osahali a čas byl pěkný. Druhou rychlostní zkoušku už jsme trochu zrychlili. Potkala nás jedna větší krize, kterou jsme naštěstí ustáli. V cíli jsem nečekal moc dobrý čas, ale nakonec jsme erzetu dokázali vyhrát v RSS. Byl jsem hodně překvapený a zároveň to bylo motivující. Třetí rychlostku jsme se snažili jet v klidu a bez chyb, nakonec z toho byl druhý čas v RSS. Pak přišel servis a tratě trochu proschly. Na dalších RZ jsme se snažili držet krok s R2, ale na suché trati už to bylo hodně těžké. Před poslední RZ jsme se posunuli na třetí místo s náskokem pouze 1,5 vteřiny před Lukášem Nekvapilem. Věděli jsme, že musíme jet na hranici možností, abychom dokázali bronz udržet. Kousek po startu ale přišla v jedné zatáčce chyba a vykopla nás díra do škarpy. O pár centimetrů jsme minuli stromy. Přišli jsme o posilovač řízení a bylo po boji. Mrzela nás tahle chyba, ale naštěstí se nestalo nic horšího. Já jsem byl spokojený, že jsme dokázali držet krok s těmi nejrychlejšími. Byla to pro mě obrovská motivace do dalších závodů.“

img-responsive

Rally Jeseníky (CZE) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

Startoval jsi také na Mikuláš Rally is life ve Slušovicích, kde jsi předváděl skvělou jízdu pro diváky, jak sis to užil?

„Na Mikuláši jsem startoval s Patrikem Otrubou. Před startem jsme se bavili, jakým stylem pojedeme a oba jsme uznali, že uvidíme podle situace na první rychlostní zkoušce. Když jsme viděli tu spoustu diváků, kteří do Slušovic přijeli, tak nešlo jet na čas. Snažili jsme se na Dostihovce jet pro lidi a myslím, že se nám to povedlo. Když jsme i přes velký hluk v autě slyšeli, jak lidi venku jásají, byl to krásný pocit. Časy jsme sledovali pouze na RZ Lípa, kde jsme se snažili jet trochu v tempu. Chtěli jsme si s Patrikem vyzkoušet, jak nám to spolu jde, a myslím, že jsme si obě rychlostní zkoušky maximálně užili. Ohlasy fanoušků po závodě byly obrovské a jsme rádi, že se takové závody jezdí. Soutěž, kde se nemusíme stresovat a můžeme jet pro lidi. Bylo to super zakončení sezóny.“

Jak hodnotíš zbytek letošní sezony?

„Myslím, že lepší sezóna pro nás už být nemohla. Na začátku roku jsme neměli žádné ambice. Říkali jsme si, že pokud budeme do třetího místa, bude to pro nás super výsledek. Nakonec se nám podařilo na všech závodech vyhrát až na domácí Vyškov, kde nás z kraje soutěže potkal dvojitý defekt a na další zkoušce odstoupení pro technickou závadu. Po vyhrané Kopné jsme měli velkou motivaci, ale odstoupení ve Vyškově nám to trochu zkomplikovalo. Naštěstí to byl jediný závod, kde nás potrápila nějaká závada na autě. Na další závody jsme už jeli s tím, že jestli se chceme dobře umístit na konci sezóny, nesmíme už udělat žádnou jezdeckou chybu. To se naštěstí povedlo a celá sezona dopadla nejlépe, jak mohla“

img-responsive

Rally Pačejov (CZE) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

 Co pro tebe znamená vítězství ve třídě 11 za celou sezonu?

„Titul je pro celý tým obrovská odměna za celý rok. Všichni pracovali skvěle a bez našeho týmu bychom nedosáhli takového výsledku, za což jim patří veliký dík. Konkurence v naší třídě byla velká, je tady dost zkušených jezdců. Cesta k titulu jasná nebyla. Do poslední rychlostní zkoušky ve Vsetíně nebylo rozhodnuto. Nám stačilo dojet do cíle, kdybychom nedojeli, o titul bychom přišli. Proto jsme na posledním sprintu zvolili opatrnější tempo a to se nám vyplatilo. Myslím si, že souboje ale byly po celou sezonu vyrovnané.“

Vzkaz fanouškům, poděkování…

„Chci poděkovat všem fanouškům, kteří nás podporují a fandí nám. Jejich ohlasy nás hodně motivují do dalších závodů. Veliký dík pak patří celému týmu, bez kterého by to nešlo. Děkuji také mé spolujezdkyni Markétě Kuderové, se kterou jsme dokázali zvládnout všechny nepříjemné chvíle během sezony. Díky tomu jsme dokázali vyhrát titul ve třídě 11 během naší první sezony v rallysprintech.“

Vytisknout

Diskuze: Tomáš Uher mistrem třídy 11 ve sprintrally

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Valašská Rally (CZE)

Ondřej Palacký: „Lákalo by mne svezení ve voze kategorie R2.“

Frána, Lukáš - Odvárka, Pavel

Lukáš Frána „Stále mám na čem pracovat.“

Rally Morava (CZE)

Ondřej Bisaha slaví obhajobu triumfu FIA European Rally Trophy

Cais Erik - Žáková Jindřiška

Erik Cais – sezona 2020

Rally Morava (CZE)

Michal Horák: „R5 byla a je pro mne obrovskou výzvou"

Vlček, Martin - Jugasová, Karolína

Předběžný kalendář disciplíny rally pro rok 2021

reklama

Doporučujeme

Mikuláš Rally (CZ)

Když přijde čas na změnu

Čtěte dále

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud