Rally Mexico 2012: Citroën slaví double, Latvala vyloučen

RallyZone.cz, 9. března 2012, 08:35 Google+

AKTUALIZACE PO RZ24; Dnešní etapa se skládala ze 4 rychlostních zkoušek. Pravě na nich se rozhodlo, že dvojice Citroënu získala letošní první double pro francouzskou značku.

Rally México (MEX)

Rally México (MEX) | foto: Ford Motor Company

Fotogalerie z podniku zde.

Výsledky po RZ24:

Dnešní den začal superspeciálkou, kterou opanoval nováček ve voze WRC, Thierry Neuville. Belgičan si tak připsal svoje první vítezství v RZ s vozem WRC v MS. Druhé místo obsadil navrátilec do WRC, Chris Atkinson. Jenže tato RZ měla na průběh dnešního dne jen malý vliv.

Naopak zásadní byla přes 50 kilometrů dlouhá RZ22. Ta znamena trable pro hodně jezdců jezdícich s Fordy. Havaroval zde Novikov, zavěšení vylomil Atkinson a svou Fiestu RS WRC na trati neudržel ani Jari-Matti Latvala. Fin udělal s vozem několik kotrmelců a auto výrazně poškodil. I přes veškerou snahu (do cíle RZ dojel) v soutěži poračovat nemohl, protože byl technikými komisaři vyloučen kvůli velkému poškození vozu. RZ opanovala trojice Hirovnen, Loeb a Solberg (na více než 50km byl jejich vzájemný odstup 3,7s!).

Další RZ (přes 10 km) už byla spíše udržovací, vyhrál ji Loeb těsně před Solbergem, a většina soutěžích se soustředila na Power Stage. V bodované závěrečné zkoušce se nakonec z vítězství a 3 bonusových bodů radoval Petter Solberg, který porazil Loeba. O třetím místě a jednom bonusovém bodu nerozhodly ani desetiny vteřiny, protože Ostberg a Tänak zajeli na desetinu stejně.

Výsledky po RZ20:

Sobotní etapu měly ukončit čtyři odpolední zkoušky, dvakrát osmnáctikilometrová Comanjilla a dvakrát dvoukilometrová superspeciálka, přičmž druhá superspeciálka byla zrušena.

První delší test vyhrál Latvala o 3,8 s před Petterem Solbergem. Následující testy byl dlouhý jen o něco málo, než dva kilimetry, proto celkovám pořadím i přes vítězství Pettera Solberga pořadí příliš neměnila.

Ford opět zaútočil na poslední sobotní RZ20. Další nejrychlejší čas zaznamenal Latvala, 2,5 s za ním Petter Solberg. Dvojice Citroenů v pořadí Hirvonen - Loeb na Fordy ztratila 11,0 reps. 11,3 s.

Výsledky po RZ16:

Dnes jsou za námi zatím čtyři z osmi zkoušek, nejrychlejší časy si v nich po dvou rozdělili Latvala a Loeb. První dnešní zkoušku vyhrál Latvala. Hirvonen, Loeb ani Petter Solberg však neztratili moc. RZ14 i RZ15 se staly kořistí Loeba a na šestnátce byl nejrychlejší Latvala.

Hned na RZ13 se Fin ve službách továrního Fordu dostal před Madse Ostberga na průběžnou třetí příčku. Na RZ14 dostal penalizaci 1 minuty za předčasný příjezd do ČK tovární jezdec Mini, Paulo Nombre. Po včerejším výpadku byl však až na 22. místě, takže to situaci na čele nijak nezměnilo.

RZ15 si vybrala svoji daň v podobě hned tří defektů jezdců na předních příčkách. Píchli Latvala, Tänak a Hirvonen. Nejmenší časovou ztrátu nabral Hirovnen (+3,5s), Latvala už na tom byl hůře (+49s) a Tänak nejhůře (ztráta více než minuta). Na průběžně třetí místo se posunul Solberg, jeho kolega se propadl o příčku níže, tedy na čtvrté místo. Propadl se také Ostberg ze čtvrtého na páté místo. Na zatím poslední RZ dnešního dne se Latvala po vítězství dostal opět před kolegu od Fordu Solberga.

Výsledky po RZ12:

Šestou rychlostní zkoušku vyhrává Latvala před Loebem a Solbergem. Odstoupil Abbring na poškozenou palivovu pumpu. Neuville skončil mimo trať, stejně jako Nobre.

Sedmá rychlostní zkouška byla pro Latvalu. Druhý byl Loeb a třetí Hirvonen. Osmou rychlostní zkoušku vyhrává Latvala před Solbergem a Loebem, odstupy jsou ve vteřinách. Devátá rychlostní zkouška byla zrušena pro velké množství kamenů na trati. Je spekulací jestli na vině byla příroda, nebo zdejší diváci, kteří dávají na cestu kameny záměrně.

V městské zkoušce opět vyhrává Loeb. Druhý je dotahující Solberg a třetí Hirvonen. Posádky ještě čekají dva průjezdy superspeciálkou, znich jedenáctou vyhrává Al Attiyah a druhý je Atkinson. V poslední zkoušce dne si oba pořadí prohodili.