Rally Catalunya: Loeb zvítězil o 2,9 s před Ogierem, ten jde do čela MS!

-haj, 25. října 2018, 20:57 Aktualizováno 28.10.2018, 22:38 Google+

AKTUALIZACE PRO RZ18; Katalánská rally se v posledních letech stala jedinou soutěží MS, která se jede na dvou površích zároveň. Na jezdce čeká jak šotolina tak asfalt. To pro týmy představuje velkou výzvu v podobě nutnosti přestavět ve večerním servisu auta z šotolinové specifikace na asfaltovou. Jezdci tak ráno usednout do aut, která budou mít kompletně odlišné vlastnosti.

Loeb  vyhrál Katalánskou rally

Loeb vyhrál Katalánskou rally | foto: Red Bull Content Pool

Po RZ18:
V neděli se už jelo na suchém asfaltu, RZ15 vyhrál Sébastien Loeb před Danim Sordem (+6,1s) a Thierrym Neuvillem (+6,5s). Loeb, který jako jediný vzal tvrdé pneumatiky, se rázem dostal do čela soutěže.

RZ16 přinesla další vítězství Loeba o 2,7s před Tänakem a 3,4s před Neuvillem. Hyundai Neuvillea a Sorda přeskočily Ford Elfyna Evanse (Brit spadl až na 6. místo). Tänak a Sordo uznali, že správné obutí pro tuto sekci zvolil pouze Loeb.

Na RZ17 se blýskl nejrychlejším časem Sébastien Ogier, který tak vyvinul tlak na Sébastiena Loeba. Před poslední zkouškou je dělilo 3,6s. Druhý byl Elfyn Evans, který se díky tomu dostal před Sorda na 4. místo. Smůlu měl Latvala, kterého další defekt připravil o 50 vteřin a také šanci poprat se s oběma Sébastieny o vítězství. Fin spadl na 6. místo.

Na RZ18 došlo na taktiku, když Latvala jel na úrovni WRC2 jezdců, aby před sebe pustil nejen Tänaka ale i Lappiho - oba jsou v šampionátu jezdců lépe postaveni než Fin. Defekt na konci testu postihl Neuvillea a díky tomu Belgičan přišel o třetí příčku v hodnocení soutěže.

Po RZ14:
RZ11 vyhrál Thierry Neuville před Ottem Tänakem (+1,2s) a Esapekkou Lappim (+2,4s). Latvala, který ztratil v pátek 40 s defektem, poskočil do čela soutěže. Jezdci, kteří měli na svých vozech obuté mokré pneumatiky, žehrali na málo deště.

RZ12 přinesla první zářez Sébastiena Loeba, který dle svých slov 6 let nezávodil na mokrém asfaltu s WRC vozem. 0,6s ztratil Neuville a 5,3 s Lappi. Loebovi vítězství v testu přineslo posun na celkové třetí místo před Elfyna Evanse. Hodiny předvedl na trati Craig Breen.

V RZ13 si poradil Thierry Neuville o 0,9 se Sébastienem Ogierem a třetí Teemu Suninen ztratil 6,6s. Ogier zde postoupil z 5. místa až na 2., naopak Sordo (až 11. čas +22s) se propadl o čtyři příčky. Španěl v cíli poukázal na velké množství nečistot na trati. Lappi ustál hodiny na vytočenou šestku, stejný problém postil i Tänaka.

RZ14 byl krátká speciálka v Salou, kterou vyhrál Tänak před Rovanperou na Škodě Fabia R5.

Po RZ10:
RZ8 byla zrušená. Sobota tak začala až asfaltovou RZ9, kterou opanoval Tanäk před Latvalou (+3,6s) a Sordem (+6,1s). Fin se dostal před Loeba už na čtvrté místo, nebýt defektu, mohl bojovat o vedení. Jezdce trápilo počasí, protože pršelo. Někteří obuli na své vozy mokré pneumatiky, jiné měkkou směs. Cutováním zatáček se na trať dostávalo dost nečistot.

RZ10 vyhrály opět Toyoty, tentokrát v pořadí Latvala a Lappi. 4,7 s ztratil třetí Thierry Neuville. Nejdůležitějším okamžikem této zkoušky byl ale defekt Otta Tänaka, který ztratil 1:43 min a propadl se až na 9. místo. Estonec v cíli netušil, jak k němu přišel. Nicméně tento defekt jej možná připravil o titul mistra, zcela jistě pak o vítězství.

Po RZ7:
Po obědě se vítězstvím na RZ5 přihlásil o slovo také domácí matador, Dani Sordo. Španěl porazil o 0,5 s Jariho-Mattiho Latvalu a 0,8 s Craiga Breena. Hodiny na trati udělal Lappi.

Latvalu jeho defekt zřejmě zdravě "naštval", protože odpoledne pokračoval ve velmi silném tempu. RZ6 vyhrál o 4 s před Tänakem a Breenem a poskočil na 8. místo. V cíli si Fin pochvaloval svoje auto a to, jak mu funguje. Jezdci na čele (Neuville a Ogier) poukazovali na čištění.

RZ7 projel nejrychleji opět Latvala, sekundovali mu Tänak a Loeb (oba +2,9s). Po pátku tak vedl s velkým náskokem Ott Tänak před Danim Sordem a Elfynem Evansem. Do velkých problémů se na trati poslední zkoušky dostal Craig Breen, kterému uletělo zadní přítlačné křídlo. Jezdec byl v cíli rád, že svůj Citroën dovezl v pořádku do stopky.