Peták mistrem Rallysprintů

Tomáš Urban, 8. září 2008, 18:30 Google+

Příbramský jezdec Josef Peták spolu se svým spolujezdcem Liborem Joskou a Peugeotem 207 S2000, stali mistry České republiky v jednodenních soutěžích. Předčasně o uplynulém víkendu v Pačejově.

Peták, Josef

Peták, Josef | foto: Tomáš Urban, RallyZone.cz

Po sedmém podniku z devíti, který se jel o uplynulém víkendu v Pačejově, jej už nikdo nemůže předstihnout. Má náskok 66 bodů před druhým Roman Odložilík se stejným vozem.

Pojďme se podívat na to jak si letos Peták s Joskou a před sezónou nově pořízenou technikou vedli.

Sezóna sprintů začala až v dubnu ve Vyškově. Peták už byl rozjetý čtvrtým místem ve Valašské rally a pátým na Šumavě. Zde ve Vyškově úřadovalo počasí. Po polovině soutěže byli Peták s Joskou až na čtvrtém místě. Poslední 3 RZ po servisu se ale spustil mohutný déšť a správná volba pneumatik, Petáka vyšvihla do vedení, které už nepustil. Druhý byl Roman Odložilík se stejným vozem.

Na druhém závodě v Lužických Horách postihla Petáka kuriózní závada. Hned po slavnostním startu přes rampu startovala rychlostní zkouška a tak Peták před rampou zahřál gumy a brzy a při tomto zahřívání se stal z jeho Peugeotu žigulík. Na vině byl vysunutý šroub přední poloosy. Bylo to ještě před rampou , mechanici vůz spravili, ale Peták by inkasoval 70 vteřin penalizace,a  s tím startovat do sprintu nemá smysl. Takže nulový bodový příděl.

Další soutěž spritového mistrovství se jela v Tišnově. Předpověď říkala, že opět bude proměnlivé počasí, tedy sucho a možné přeháňky. Opravdu to tak bylo a to byla voda na mlýn Josefa Petáka. Porazil v polovině Trojana a potom i Drotára s Octavií WRC. Pak opět sprchlo a Peták opět zvolil správné obutí a o 23 vteřin zvítězil. Druhý byl Semerád, který o sedm vteřin porazil Odložilík.

Čtvrtá soutěž se odehrála v okolí Podkopné Lhoty. Zde nahradila pracovně zaneprázdněného Libo Josku Alena Benešová. Večer před soutěží měl Peták velmi dobrou náladu a říkal, že druhé místo není nemožné. Do RZ 7 to vypadalo opravdu na druhé místo za domácím Krestou se stejným vozem. Pepík bojoval s Tarabusem s Fiatem Punto S2000 a Gregorem Grzybem se stejným vozem. Na RZ osm Petáka potkala krizová situace, kterou ustáli, ale stálo je to nějaké vteřinky a tak skončili na místě čtvrtém.

Opět s Alenou Benešovou se postavili na start dalšího závodu v Pelhřimově. Libor Joska měl zaslouženou dovolenou. Bojovali s Orsákem a Sýkorou s Mitsubishi. Orsák udělal hodiny v RZ  4 a bylo rozhodnuto. Sýkora nestíhal a tak se Peták stal bezpečným vítězem.

V Prachaticích v první rychlostní zkoušce zajeli s vteřinovým rozestupem první čas Peták a Trojan, třetí Odložilík. V polovině soutěže vedl Peták před Trojanem a Odložilíkem téměř o dvacet vteřin. Hustý liják na RZ 7 byl voda na mlýn Odložilík, který dokázal stáhnout z Petákova náskoku více než polovinu. Vítězství si však zkušený Peták vzít nenechal a vyhrál.

V Pačejově se tak mohlo rozhodnout o titulu mistra. Velký boj s Trojanovou Octavií WRC a Peugeotem 207 S 2000 Odložilíka a Mitsubishi Sýkory (auto Pavla Valouška) vyústil v chybu Trojana, který udělal defekt a klesl až na místo dvanácté. Sýkora chtěl dojet a Odložilík měl velký náskok. Peták skončil druhý což mu zaručilo titul.

Peták má při šesti započítávaných výsledcích 163 bodů. Už jej tedy nemůže nikdo předstihnout. Velký boj bude o druhé místo protože druhý Odložilík má 97 bodů, Semerád 89 a Sýkora 79. Do konce sezóny zbývají ještě dva podniky ve Šternberku (Rally Jeseníky) a Rally Vsetín.

9. Pantálek Milan / Novák Jaroslav  Mitsubishi Lancer EVO VIII  N/4 +1:59.2
10. Minařík Lubomír / Semela Viktor  Škoda Fabia Kit Car  A/6 +2:26.7