Jaro Melichárek: „Chceme priniesť niečo nové ...“

Miroslav Majláth, 6. února 2011, 16:43 Google+

ROZHOVOR:Počas naplno rozbehnutej sezóne motoristického športu sa v našich článkoch, či pri rozhovoroch sa stretávame stále len s posádkou tímu. Je tu však zima a čas na to aby sme sa pozreli na rally tím z pohľadu manažérskeho. O tom čo všetko treba nielen pred sezónou, ale hlavne počas nej zabezpečiť sme zisťovali u Erika Melicháreka – manažéra Melico Racing Teamu.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
rally vsetín

rally vsetín | foto: Tomáš Urban, RallyZone.cz

Sdílejte článek

V minuloročnej sezóne Melico Racing Teamu s posádkou Jaroslav Melichárek-Richard Lasevič patrilo v celkovom hodnotení slovenského šampionátu tretie miesto, ale aj majstrovský titul v triede A8. Na takéto výsledky v niektorých tímoch pracuje množstvo ľudí, pokiaľ však viem, vo Vašom, ak nepočítame samotnú posádku, celú logistiku zabezpečujete s oveľa menším počtom ľudí. Dá sa to vôbec zvládnuť ?

„Samozrejme, sú tímy v ktorých je každá činnosť spojená s jedným človekom, ale povedzme si pravdu, žijeme na Slovensku, peňazí nikdy nie je dosť, preto musíme veľakrát rôzne funkcie navzájom kumulovať. Snažíme sa však byť dôsledný v každom detaile, ktorý treba urobiť. A pri správnom plánovaní zrazu zistíme, že netreba až tak veľa ľudí na to, aby tím fungoval perfektne.“

V minulosti posádka reprezentujúca váš tím jazdila na vozidle Mitsubishi Lancer EVO IX. To bolo vaše vlastné. Od začiatku sezóny 2010 však spolupracujete s anglickým tímom MML Sports, ktorý Vám pripravuje špičkový Mitsubishi Lancer WRC. Zjednodušilo to nejako tímovú prácu ?

„Na jednej strane by sa mohlo zdať, že týmto je to pre nás oveľa jednoduchšie a že máme s prípravou jednotlivých súťaží menej práce, opak je však pravdou. Dohoda medzi našim tímom a MML Sports je totiž taká, že všetko okolo súťaží zabezpečujú členovia nášho tímu, oni „iba“ privezú auto a servisné zázemie potrebné k súťaži.“

Zdá sa, že logistiku v tíme máte zvládnutú perfektne. Myslíte si, že by sa s rovnakým počtom ľudí dala zvládnuť aj súťaž zaradená napríklad do európskeho, či svetového majstrovstva ?

„Podľa toho čo viem, aj v rámci súťaží zaradených do európskeho šampionátu je roboty okolo zabezpečenia štartu približne toľko isto ako v zabezpečení súťaže na Slovensku. V rámci Európy, či sveta v podstate navyše vstupuje akurát dopravná logistika, či už je to preprava ľudí, alebo zabezpečenie tréningového auta v niektorej z miestnych požičovni a samozrejme znalosť cudzích jazykov, s čím rovnako nemáme problém.“

Spomínate požičiavanie vozidla z auto požičovne na obhliadku tratí. Stretli ste sa už niekedy s problémom, že by v auto požičovni povedali : „Ste rallysti, s autom budete jazdiť kade-tade, vám ho nepožičiame“ ?

„S požičaním auta sme sa v rámci nášho fungovania v rally stretli iba jeden krát, vždy totiž používame v rámci domácich, ale aj českých súťaží svoje vlastné tréningové auto. V poľskom Rzeszowe si však Jaro tesne pred súťažou vytkol členok. Aby ho čo najmenej namáhal a mohol vôbec absolvovať obhliadku tratí, bolo jediným riešením  použiť auto s automatickou prevodovkou a tak sme museli riešiť aj túto záležitosť. V požičovni sme napriek tomu, že pravdepodobne vedeli na čo sa auto bude používať, žiaden problém nezaznamenali.“

V tohtoročnej sezóne sa v kalendári plánovaných slovenských súťaží zjavila aj Rally Tríbeč, ktorej centrom by sa malo stať mesto Topoľčany. Všetkým zainteresovaným je jasné, že v tejto novej súťaži má prsty Melico Racing Team.

„Áno, je pravda, že za prípravou Rally Tríbeč stojí náš tím. Samozrejme súťaž zaradenú do majstrovstiev Slovenska už nemôžu zvládnuť iba členovia nášho tímu a preto bol vytvorený organizačný výbor, ktorý už naplno pracuje a pripravuje všetko, čo je potrebné k úspešnému a zdarnému zvládnutiu súťaže zaradenej do slovenského rally šampionátu.“ 

Rally Tríbeč sa počas svojich dvoch posledných ročníkov, v rokoch 1985 – 1986 jazdila spolu s dnes už v podstate legendárnou Barum Rally. Nebojíte sa že budú nielen diváci, ale aj posádky porovnávať minulosť a súčasnosť ?

„Nie nebojím sa. Každý človek, ktorý sa aspoň trochu vyzná v rally určite nebude porovnávať niečo, čo je v podstate neporovnateľné. Pred dvadsiatimi piatimi rokmi vyzerali vozidlá, ale aj trate rally úplne inak ako v dnešnej dobe. Napriek faktu že máme kompletný archív, z vtedajších súťaží sa niektoré pôvodné trate dnes už vôbec nedajú použiť, pretože sú už takmer neprejazdné, alebo vedú chráneným územím. Navyše našou snahou nie je porovnávanie, ale snaha o obnovenie tradície rally v okolí Topoľčian. Chceme pracovať postupne, krok za krokom a každý rok priniesť posádkam, ale aj divákom niečo nové. Dúfam že sa nám toto bude dariť.“

Viete nám už dnes prezradiť niečo z prípravy tejto staro-novej súťaže ?

„Ako som už spomínal, organizačný výbor už niekoľko týždňov pracuje naplno, veď do štartu nám ostávajú iba štyri mesiace. Sú rozdelené jednotlivé funkcie a úlohy. Každý člen organizačného výboru zabezpečuje inú časť úloh. Trate rýchlostných skúšok sú už vytypované dávnejšie, teraz sme v štádiu vybavovania príslušných povolení, zároveň prebiehajú rokovania s mestskými a obecnými zastupiteľstvami, políciou, či príslušnými štátnymi úradmi. Verím, že sa nám spoločne v Topoľčanoch a okolí podarí opäť po dlhých rokoch obnoviť tradíciu rally, ktorou tento kraj naplno žil pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi. Dúfam, že sa všetko podarí zvládnuť nielen k spokojnosti posádok, divákov, ale aj všetkých zainteresovaných.“

 

Loading...
 
Vytisknout

Diskuze: Jaro Melichárek: „Chceme priniesť niečo nové ...“

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

S kolem navíc bylo po výsledku

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

BCRZ: Další parádní představení Stříteského s Mikulíkem

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Rentor racing na Barumce v cíli s dvěma vozy

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Šťastná sedmička: Pešl vyhrál na Barumce a je mistrem republiky ve své třídě

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Úspěšná sezóna se smolným koncem

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Pechovo Ford Barumku nevydržel

reklama

Doporučujeme

Kubica, Robert

VIDEO + FOTO: Kubica těžce havarovat, první otázka směřovala na spolujezdce

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Ohlasy jezdců v cíli

  2. RUFA SPORT na Barum Rally s majstrom FIA ERC Alexeyom Lukyanukom

  3. Kopecký králem barumky, slaví osmý triumf!

  4. Star Rally Historic vyhrál obhájce prvenství Neumann

  5. Také letošní barumka přitáhla zájem médií

  6. Černý s Černohorským zažili na Barumce hořký konec sezony

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud