Geko Rally Ypres: Freddy Loix vítězí na Ypres

Tomáš Urban / iM2, 24. června 2011, 11:05 Google+

Z vítězství se na své domácí soutěži raduje Freddy Loix. Nás může těšit, že si Škoda připisuje další vítězství v seriálu IRC.

Loix, Freddy - Miclotte, Fréderic

Fotografie z podniku zde.

Po 2. dni:

Freddy Loix si podle očekávaní v Belgii jel svoje tempo, kterému nikdo nestačil. Druhý v cíli, Bouffier na Peugeotu, ztratil téměř 1 minutu a 42s. Dnes se o vítězství v RZ podělila hned čtvtveřice jezdců, byli jimi Freddy Loix a Guy Wilks (3krát), Andreas Mikkelsen (4krát) a Bryan Bouffier (2krát). Právě Guy Wilks měl ve druhé etapě smůlu, když ho na RZ10 postihl dvojitý defekt (předního i zadního kola) a ztratil přes 5 minut. Do té doby byl Brit na druhém místě.

Na provizorní stupně vítězů se během dne podívali také belgičané Tsjoen (Peugeot 207 S2000) nebo Casier (Škoda Fabia S2000). Oba ale museli odstoupit pro technické problémy. Nakonec se tedy na stupně vítězů v IRC podíval Holanďan Weijs s Fabií S2000. Za zmínku také stojí výkon veterána Snijerse, který dokázal s Mini S2000 dlouho figurovat na místě 4., ale před poslední sekcí se propadl. Před něj se dostalo milé překvapení této rally, Polák Solowow na Fiestě S2000.

V TOP 10 jsme měli vozy 5 značek: Škoda, Peugeot, Mini, Abarth (po defektu Rosseti 9.) a Ford. Do cíle dorazil pouze jeden z Protonů v rukou P.-G. Anderssona. Švéd po problémech i v poslední rychlostní zkoušce obsadil až 20. místo. Jeho kolega, Basso, havaroval v ranní sekci.

Po 1. dni:

Účinkování belgického jezdce Freddy Loixe je naprosto úžasné, když všechny rychlostní zkoušky dne vyhrál. Rossetti má problémy s motorem.

Velké představení dnes rozehrál Loix a vyhrál i druhé průjezdy. První dvě zkoušky druhého průjezdu byl rychlejší než poprvé okolo tří vteřin, na třetí o vteřinu horší.

V RZ 4 jel Rossetiho Fiat pouze na tři válce, což zapříčinilo jeho pád na třinácté místo. Hodně se katuje, takže je spousta nečistot na  trati. Po první etapě tak vede Loix 36 vteřin před Wilksem. Třetí je Tsojen 54,1 a čtvrtý Bouuffier. Rosseti se posunul na místo deváté, Solowow je desátý.

Dvaadvacáté místo absolutně patří Tlusťákovi. Zajíždí 22-28 místa. Petr Brynda byl po Rz5 šestý ve třídě seš ztrátou 2:49,3 a celkově byl  34.

Zítra pokračujeme dvanácti rychlostníma zkouškama znichž nejdelší má 28 druhá 24 km.

+2:00,1

Takhle lze označit první tři testy první etapy Geko Rally Ypres 2011. Do závodu odstratovalo 115 posádek, zo toho pouze dvě české.

Jan Kopecký s Petrem Starým havarovali na shakedownu. Fabia byla opravena, ale "opraven" nebyl spolujezdec Petr Starý, který si stěžoval na bolesti klíční kosti a po zapnutí pásů v závodním voze měl problémy s dýcháním. Doufejme, že bude brzy v pořádku. Takže jediné české posádky máme dvě. Se startovním číslem devět, Fabia S2000 a Tlusťák se Škaloudem, druhou posádku tvoří Petr Brynda se Zdeňkem Pekárkem a Renaultem Clio R3.

Na pořadu dne byly dnes tři rychlostní testy jedoucí se dvakrát. Vítěz je jeden a to Freddy Loix a Fabia S2000. Na dalších postech se děly věci. Rosseti měl hned na první zkoušce problémy s motorem svého Punta S2000. Andreas Mikkelsen S Fabií sjel do příkopu a trefil sloup, poškodil zavešení pravého předního kola. Na první RZ také skončil Neuville pro poruchu tlumiče.Basso hlásil problémy s brzdami. Oleksowicz musel dvakrát couvat.

Druhá rychlostní zkouška znamenala stop pro Magalhaese s Peugeotem S2000, kterému odešel motor. Odstoupil ze čtvrtého místa. Gardemeister hlásí problémy s řízením, Betti musel couvat, Bouffier byl krátce mimo trať. na třetí zkoušce byl mimo trať Oleksowicz. Problémy s motorem má Basso.

Celkové výsledky hovorří jasně pro Fast Freddyho. Vede o čtrnáct vteřin před Wilksem. Třetí je belgický matador Tsojen, 25 vteřin zpět. Na čtvrté místo se dostal Rosseti, pátý je Bouffier. Šestý Weijs, sedmý Casier a osmý nestárnoucí Patrick Snijers. Devátý Gardemeister a desátý Solowow.

Antonín Tlusťák je po třetí Rz 22. podařilo se mu zajet32,22. 23 čas a zjevně vsadil na opatrnější začátek. Petr Brynda 12,14,15 čas ve dvoukolkách. Celkově mu zatím patří dvanácté místo se ztrátou minuty a dvacetipětivteřin na vedoucícho Abbringa s Citroenem DS3 R3T.

+58,8

Dnes byl na programu shakedown, který nejrychleji projel Loix.Za ním Peugeoty Bouffiera a Neuvilla.

Jak Kopecký poničil přední část své Fabie. Na vině mohly být nezahřáté pneumatiky, protože před startem dlouho čekal. Vozidlo už je opraveno a nic nebrání jeho startu na této soutěži. Bylo to v místě, kde dříve havarolva Meeke.

Problémy měl i PG Andersson, když se svým Protonem spadl do příkopu, byl vytažena  opraven.