Rally GB: Latvala vítězem, Loeb mistrem světa

RallyZone.cz, 10. listopadu 2011, 20:15 Google+

AKTUALIZACE V CÍLI; Latvala dnes vyhrál rovnou polovinu z dnešních šesti RZ a zaslouženě vyhrál. Loeb přišel o výsledek havárií na přejezdu.

Meeke, Kris - Nagle, Paul

Meeke, Kris - Nagle, Paul | foto: © BMW AG

Fotogalerie z podniku ZDE.

Výsledky v cíli:

Dnes se jelo celkem na šesti zkouškách a hned od dopoledne za to pořádně vzal vedoucí Latvala. První dvě dnešní zkoušky vyhrál, v poslední dopolední RZ20 jej o vítězství připravil Ogier. Velmi zajímavá situace se však stala na přejezdu na RZ19, kde Loeb havaroval a přišel tak zcela o možnost oslavit titul nějakým elitním výsledkem.

Latvala se s Ogierem přetahoval i odpoledne, kde byl však úspěšnější Francouz se třemi nejrychlejšími časy a to včetně Power Stage. Tam ho na bodovaných pozicích doplnili Sordo a zmíněný Latvala. Dosud nejlepšího výsledku na této zkoušce zaznamenal i Prokop, který zajel šestý čas.

Výsledky po 2. etapě (RZ17):

Dnešní etapa odpoledne pokračovala třemi rychlostními zkouškami a všechny tři si připsal na svoje konto skvěle rozjetý Latvala. Již na první odpolední RZ15 si posádky stěžovaly na těžké podmínky, kdy je trať během deště velmi kluzká. Mezi nimi byl i Latvala, který však podal dobrý výkon a již po této zkoušce se dostal do vedení.

Následné Latvalovo vítězství na RZ16 nebylo moc přesvědčivé, když druhý Loeb za ním zaostal pouze o 0,2 s. O další sekundy horší čas zajel Sordo. Na této zkoušce musel odstoupit Oliveira s Mini WRC. Na poslední dnešní RZ17 zaostal Loeb za Latvalou o 4,6 s, třetí Ogier ztratil 16,5 s.

Do dnešního dne opět nastoupil Prokop, kterž zde poprvé startuje s vozem 1,6T WRC a včerejšek nedokončil kvůli pochroumanému zavěšení. Dnes zajížděl konzistantně časy kolem 11. místa a prokousával se pořadím vzhůru. Díky včerejším penalizacím za nedokončení etapy mu ale nyní patří 34. příčka.

Výsledky po RZ14:

Marná je zatím snaha Jarri-Matti Latvali o překonání již jistého Mistra světa pro tento rok Sebastiena Loeba. Francouzs se svým Citroenem DS3 WRC se stále drží na špici průběžného pořadí posledního podniku letošního šampionátu. Mikko Hirvonen nakonec do druhé etapy nenastoupil. Jeho vůz byl po včerejší nehodě natolik poškozen, že nebylo možné pokračovat ani v rámci Super Rally.

Špatně začal dnešní den pro Pettera Solberga. Ten se podle dříve zveřejněných informací loučí s vozem Citroen. Rozlučka se ale nevyvedla. Petter skončil kvůli technické závadě na svém voze. Naopak skvěle jede norský mladík Ostberg, který si v klidu hlídá průběžné třetí místo.

Martin Prokop s Janem Tománkem nastoupili do dnešní etapy díky Super Rally. Po včerejší menší nehodě dali mechanici vůz do pořádku a posádka může pokračovat v poznávání nové techniky WRC. Časy české posádky v jednotlivých zkouškách druhé etapy se pohybují na hranici první a druhé desítky.

Výsledky po RZ11 - I.Etapa:

V průběhu druhé sekce dnešní etapy Rally GB sice Jarri Matti Latvala snížil náskok Sebastiena Loeba na pouhou jednu vteřinu a jednu desetinu. Na boj o mistra světa 2011 to však nemá žádný vliv. Jediný muž, který mohl ještě Loebovi titul vzít odstoupil po nehodě v RZ7.

Jinak se během druhé sekce nic zásadního nestalo. S náročnými podmínkami na trati se jezdci perou statečně a navíc to vypadá, že zítra se díky Super Rally vrátí na tratě rally GB jak Martin Prokop, tak Danni Sordo. O startu Hirvonena rozhodne vážnost poškození motoru jeho vozu. Podle zpráv ze servisu se na jeho voze ale vehementně pracuje.

Po RZ7:

Mikko Hirvonen zde totiž nezvlád svůj vůz, vyletěl z tratě, musel asi na 2 minuty zastavit a poté pokračoval v pomalém témpu do cíle rychlostní zkoušky. Jeho celková ztráta se vyšplhala na téměř 4 minuty a Fin spadl až za bodovanou desítku. Vypadá to, že to znamená definitivní konec všem nadějím na možný titul, protože jeho největší rival, Sébastien Loeb, je teď v čele se 17,7s náskokem na Latvalu.

Skvělé časy dnes dopoledne zajížděl Mads Ostberg, který se dokázal po výpadku Hirvonena dostat až na 3. místo. Nejmladší z norských jezdců startujících s WRC vede "národní souboj" s bratry Solbergovými, celkově čtvrté místo drží Petter, kterému se moc nepovedlá závěrečná, přes 20 km dlouhá RZ7. Slušně jezdí dnes dopoledne i Henning, který svého bratra neztrácí mnoho.

Na Rally GB se asi nebude úplně v dobré vzpomínat také v týmu Mini WRT, protože Dani Sordo havaroval na RZ6 a Kris Meeke zaznamenal problémy na RZ7, ty ho srazily až na začátek první desítky.

Po RZ3:

Hned na úvodní rychlostní zkoušce soutěže čekalo na všechny velké překvapení, a sice když Sébastien Ogier narazil do zídky, ulomil u své DS3 WRC kolo a dnešek pro něj skončil. O čelo se mezitím přetahovali Latvala, Loeb a Hirvonen (v tomto pořadí vyhráli jednotlivé RZ dne). Odstupy na čele jsou zatím minimální.

Po čtvrtém Solbergovi následují obě tovární Mini, rychlejší je zatím Meeke, který jede domácí soutěž. Na 8. místě se po dnešku drží debutant ve WRC, Ott Tänak, s Fiestou WRC. Zvláště jeho čas na delší RZ (6.) byl slibný.

Druhý debutant za volantem WRC ze šampionátu SWRC, Martin Prokop, drží slušnou 12. příčku, 52s za lídrem soutěže. Zatím poráží Kuiperse, Novikova, Arauja nebo třeba Blocka.