iM2, 2. prosince 2015, 10:28 Google+

Petter Solberg se po svém odchodu z WRC stal už podruhé v řadě mistrem světa v rallycrossu.

Petter Solberg v dobách svého působení ve WRC

Petter Solberg v dobách svého působení ve WRC | foto: Citroën Sport

Petter Solberg se stal na finálovém závodu mistrovství světa v rallycrossu podruhé v řadě mistrem světa v rallycrossu. V posledním závodu roku mu stačilo třetí místo za Robinem Larssonem a hvězdou DTM, Mattiasem Ekströmem k zisku korunky. Nor letos vyhrál hned 20 rozjížděk a připsal si tři celková vítězství - na Hockenheimu, v Lydden Hill a Barceloně. Na devíti ze třinácti závodů sezony se Petter dostal až do velkého finále a v něm stál pokaždé na stupních vítězů.

Solberg je tak už trojnásobným FIA mistrem světa. V roce 2003 vyhrál dnes už 41 letý jezdec MS v rally a v letech 2014 a 2015 triumfoval v sérii World RX. "Je to fantastické, můj tým stál vždycky za mnou. Vím, že jsem toho od nich požadoval hodně, ale sdílíme stejnou vášeň a touhu po vítězstvích. Nebylo to ale lehké, a tak jsem byl před posledním víkendem nervózní," dodal radostný Petter Solberg.

V celkovém hodnocení šampionátu měl Solberg 26 bodový náskok na Timmyho Hansena jezdícího s Peugeotem. "Není jednoduché podruhé vyhrát titul. V rallycrossu nemáte nic garantováno. Je tu hodně talentovaných jezdců a můj tým musel tvrdě bojovat." Příští rok byl ale chtěl být opět na startu. "Teď na mě čeká spousta jednání s výrobci, musíme si počkat. Důležité je, že mě podporuje fantastický tým a moje rodina. V roce 2016 budu určitě na startu!"

V argentinském Rosariu se z vítězství radoval nakonec Švéd Larsson, druhý byl o půl sekundy další Švéd, Mattias Ekström. Tento jezdec je továrním pilotem Audi v německém DTM. Druhé místo bral jako dobrý výsledek. "Bláznivý víkend v mnoha ohledech. Ještě jsem nikdy neviděl tolik prachu. Díky dobrému startu a rychlosti opouštíme Argentinu s trofejí. Gratuluji Petterovi, zaslouží si titul mistra světa. Jsme hrdí na to, že jsme jej zde porazili," řekl Mattias Ekström, který se díky termínovým kolizím s DTM nemohl zúčastnit všech závodů. Nakonec ale zmeškal jen dva ze třinácti závodů. Jeho prvním vrcholem bylo druhé místo z Lydden Hill, pak se mu podařilo zopakovat svoje loňské domácí víztězství v Höljes. V celkovém hodnocení byl Švéd šestý.

Diskuze: Petter Solberg obhájil svůj titul mistra světa rallycrossu, v roce 2016 hodlá pokračovat