Milníky a úspěchy značky ŠKODA na Rallye Monte Carlo

RallyZone.cz, 23. ledna 2018, 15:52 Google+

Také v roce 2018 bude mít značka ŠKODA na Rallye Monte Carlo silné zastoupení a na jedné z nejslavnějších automobilových soutěží světa se pokusí navázat na předchozí úspěchy.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Mikkelsen, Andreas - Jaeger, Anders

Mikkelsen, Andreas - Jaeger, Anders | foto: Joel Martin, RallyZone.cz

Sdílejte článek

Značka ŠKODA se do historie Rallye Monte Carlo zapsala již mnohokrát a v sezoně 2018 by ráda přidala další úspěšnou kapitolu. Po loňském vítězství v kategorii WRC2 je laťka nastavena vysoko a stejně velká jsou také očekávání.

1936 - ŠKODA POPULAR SPORT
Premiéru obstaral POPULAR: ŠKODA se na Rallye Monte Carlo poprvé představila v roce 1936, kdy tu startoval slavný československý jezdec Zdeněk Pohl se spolujezdcem Jaroslavem Hausmanem. Dvojice tehdy usedla do vozu ŠKODA POPULAR SPORT a dojela si pro druhé místo ve třídě a dvacáté celkově. O rok později tatáž posádka s vozem ŠKODA RAPID obsadila čtvrté místo ve třídě a šestadvacáté celkově.
 
První vítězství: Po pauze vynucené druhou světovou válkou se značka ŠKODA na Rallye Monte Carlo znovu představila až v roce 1949 a na své první vítězství na legendární soutěži čekala dokonce do roku 1961. S vozem ŠKODA OCTAVIA TS ve své třídě vyhrála finská soukromá posádka Esko Keinänen / Rainer Eklund, která se celkově umístila na šesté příčce. O rok později Keinänem triumf ve třídě zopakoval a o vítězný hattrick vozu OCTAVIA TS v klasifikaci třídy se v roce 1963 postarala norská dvojice Edward Gjølberg / Monty Karlan.
 
1977 - ŠKODA 130 RS
Vítězný vstup na světovou scénu: Rallye Monte Carlo se součástí mistrovství světa v rally stala v roce 1973, ale ŠKODA se v Monaku v rámci světového šampionátu představila až roku 1977. S legendárním vozem ŠKODA 130 RS si mladoboleslavská značka připsala cenný úspěch. Československé posádky Václav Blahna / Lubislav Hlávka a Miloslav Zapadlo / Jiří Motal obsadily první dvě místa ve třídě a v celkovém pořadí se umístily na dvanáctém, resp. patnáctém místě.
 
Hauglandova opožděná premiéra: John Haugland byl jedním z nejlepších evropských jezdců své doby, ale protože se ŠKODA počátkem osmdesátých let Rallye Monte Carlo neúčastnila, debutoval v Monaku až v roce 1987. Norská hvězda automobilových soutěží nezůstala své pověsti nic dlužná, zvítězila ve své třídě a v celkovém pořadí s vozem ŠKODA 130 L obsadila patnácté místo.
 
 
1991 - ŠKODA FAVORIT 136 L
Čtyři výhry pro FAVORIT: Po další odmlce se ŠKODA na Rallye Monte Carlo vrátila v roce 1991 s vozem ŠKODA FAVORIT 136 L, který zahájil éru vozů s přední poháněnou nápravou, a posádka Pavel Sibera / Petr Gross si s ním dojela pro vítězství ve třídě A5 a celkově se umístila na pětadvacátém místě. Sibera s Grossem zopakovali vítězství i v následujících třech letech (1992 až 1994), kdy ve třídě A5 ani jednou nenašli přemožitele.
 
2001 - ŠKODA OCTAVIA WRC
Historicky nejlepší výsledek na prahu nového tisíciletí: V roce 1999 tým ŠKODA Motorsport debutoval na Rallye Monte Carlo v kategorii WRC. V následující sezoně německá posádka Armin Schwarz / Manfred Hiemer s vozem OCTAVIA WRC získala sedmou příčku. V roce 2001 si Schwarz se spolujezdcem Hiemerem ještě polepšili a vybojovali čtvrté místo, které dodnes zůstává nejlepším výsledkem značky ŠKODA na Rallye Monte Carlo v rámci světového šampionátu v automobilových soutěžích.
 
2009 - ŠKODA FABIA S2000
FABIA S2000 stoupá ještě výš: Od roku 2009 byla Rallye Monte Carlo součástí Intercontinental Rally Challenge (IRC), v níž vozy S2000 představovaly nejvyšší kategorii. Hned v roce 2009 vůz ŠKODA poprvé vedl průběžné hodnocení soutěže, když posádka Juho Hänninen / Mikko Markkula držela vedoucí pozici po sedm rychlostních zkoušek, než v poslední etapě havarovala. Jan Kopecký se spolujezdcem Petrem Starým obsadili čtvrté místo celkově.

V následující sezoně se dva vozy FABIA S2000 umístily na stupních vítězů. Posádka Hänninen / Markkula si dojela pro druhé místo a Nicolas Vouilloz se spolujezdcem Benjaminem Veillasem skončili třetí. V sezoně 2011 vybojovali druhé místo Belgičané Freddy Loix / Frédéric Miclotte. Poté, co se Rallye Monte Carlo vrátila do kalendáře WRC, připsali další úspěchy značce ŠKODA Sepp Wiegand se spolujezdcem Frankem Christianem, když v roce 2013 s vozem týmu ŠKODA AUTO Deutschland vyhráli kategorii WRC2 a celkově obsadili osmé místo. V roce 2015 posádka Armin Kremer / Klaus Wicha dokončila slavnou soutěž s vozem týmu Baumschlager Rallye & Racing na třetím místě v hodnocení WRC2.
 
2016 - ŠKODA FABIA R5
Žezlo přebírá FABIA R5: Na úspěchy vozu FABIA S2000 kontinuálně navázala ŠKODA FABIA R5. V roce 2016 obsadili druhé místo ve třídě RC2 a deváté celkově Esapekka Lappi se spolujezdcem Jannem Fermem a posádka Armin Kremer / Pirmin Winklhofer dokončila soutěž na druhé příčce v klasifikaci WRC2 (ve třídě RC2 byla třetí a celkově desátá); obě posádky startovaly s vozy týmu Baumschlager Rallye & Racing.

O rok později se na Rallye Monte Carlo triumfálně vrátil tým ŠKODA Motorsport, když posádka Andreas Mikkelsen / Anders Jæger zvítězila v kategorii WRC2 a celkově obsadila sedmé místo před týmovými kolegy Janem Kopeckým a Pavlem Dreslerem, kteří obsadili druhou příčku ve WRC2 a osmou absolutně. A právě na tuto veleúspěšnou kapitolu by značka ŠKODA na Rallye Monte Carlo ráda navázala v sezoně 2018.

Zdroj: Škoda Motorsport

Loading...
 
Vytisknout

Diskuze: Milníky a úspěchy značky ŠKODA na Rallye Monte Carlo

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Rally Kopná (CZE)

Karel Voltner na prahu své deváté sezony

Traiva RallyCup Kopřivnice - prosinec

Kdo byl připraven, nebyl zaskočen… aneb sezóna za námi

Rally Jeseníky (CZE)

Petr Lukašík přesedá do Fordu Fiesta R2T19

Rally Kopná (CZE)

Tituly pro jezdce HANKOOK DRIVERS RALLY TROPHY

Rally Kopná (CZE)

Jakub Kunst: „Rally je pro mne plněním dětského snu.“

Rally Kopná (CZE)

David Tomek: „Kit srdcovka, R3 zlomové auto, S2000 ryzí speciál, R5 neskutečná raketa.“

reklama

Doporučujeme

M-Sportu se dostane větší podpory jak po technické tak i finanční stránce

Jak moc je Ford nově zapojen v M-Sportu? Tým se může těšit na větší podporu při…

Čtěte dále

Nejčtenější články

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud