Víťazom sa stal Gregorz Grzyb s Fiatem S2000

iM2, 25. května 2008, 10:45 Google+

Víťazom SLOVNAFT RALLY sa stala posádka Gregorz Grzyb – Przemyslaw Mazur na Fiate Abarth Super 2000.

Rally Bratislava (SVK)

Rally Bratislava (SVK) | foto: Archiv RallyZone.cz

Do dvoch súťažných dní bola rozdelená SLOVNAFT RALLY Bratislava s celkovou dĺžkou 429 kilometrov z ktorých bolo 119 kilometrov rýchlostných skúšok. V prvý deň boli na programe tri RS. Hoci z dlhej roviny v úvode prvej rýchlostnej skúšky mal Jozef Béreš (Fiat Abarth Grande Punto Super 2000) obavy, bol najrýchlejší. Igor Drotár sa priznal, že pred brodom spomalil a prišiel asi o tri sekundy. Stabilný výkon predviedol Čech Jaroslav Orsák (Mitsubishi Lancer Evo IX) i Poliak Gregorz Grzyb (Fiat Abarth Grande Punto Super 2000). V servise pred druhou rýchlostnou skúškou zažil Jozef Béreš ťažké chvíle, lebo zistil, že z motora uniká olej. Mechanici sa s opravou zdržali o tri minúty dlhšie ako bol limit a Béreša odvtedy prakticky až do cieľa ťažila 30 sekundová penalizácia. Atraktívnu mestskú okruhovú skúšku v piatok vyhral Béreš pred Grzybom a Drotárom. Rozruch spôsobil Greguška, ktorému pri nákupnom nábytkovom centre náhle zbĺkol motor na jeho Mitsubishi.

Druhý prejazd RS Vinice vyhral Drotár, ktorý výrazne zrýchlil a prenocoval po prvom dni na prvom mieste. Odstupy však boli veľmi malé.

Druhý deň sa opäť začal krátkou RS Vinice, ktorú vyhral Drotár, potom nasledovala známa rýchlostná skúška cez horský prechod Pezinská Baba. Týchto pätnásť kilometrov však výrazne zasiahlo do poradia. „Po prejazde horizontom som spozoroval zvláštne správanie auta, myslel som si, že mám defekt, ale odtrhlo nám skrutky na kolese a hrozilo, že odpadne celkom. Na ďalšej RS som išiel krokom, povedal Drotár. Baba sa teda stala korisťou Béreša, ktorý naložil Poliakovi Grzybovi šesť sekúnd. Na druhom mieste sa v absolútnom poradí usadil Čech Orsák, na Babe tretí.

Nehodu mal na Babe Čech Trnovec, ktorého Mitsubishi trčalo do cesty a v snahe vyhnúť sa mu havaroval aj Maďar Hankó (Mitsubishi). RS bola prerušená a ostatné posádky mali nariadený voľný prejazd.

Prvý prejazd náročnej úzkej a šmykľavej RS v lese komentoval Béreš: „Rohožník bola pre nás veľmi ťažká skúška. Dvakrát sme mali menšiu krízovku. Dopadlo to síce dobre, ale dostali sme 3,3 sekundy od Grzyba.“ Druhý prejazd Babou tentoraz vyšiel Drotárovi, ktorému v servise pripevnili koleso poriadne. Na ďalšej RS mu však pokazený systém powershift vypínal motor i keď neradil a Drotár tak opustil nedobrovoľne boj o prvé miesto. Na čele poradia sa usadil Grzyb, druhý bol Orsák. Tomu však začal robiť problémy zle fungujúci predný diferenciál a útočiaci Béreš.

Úžasné predstavenie opäť pripravili posádky pre divákov na mestskom okruhu v Bratislave v okolí Shopping Palace. Drotár, Béreš a Grzyb sa zmestili do rozdielu 1,4 sekundy! Tretí prejazd Babou bola výzva pre Béreša, kde sa opäť mohol priblížiť vytúženému striebru, ale Orsáka zdolal iba o 1,6 sekundy a stále to bolo málo. Chýbalo ešte 4,6 sekundy. Bérešova nádej sa volala Rohožník, posledných 14 kilometrov RS. Orsák sa však ubránil a ostalo mu ešte 0,6 sekundy, a teda striebro. Víťazom sa stal so slušným polminútovým náskokom Grzyb, ktorý v cieli povedal: „Konečne sa nám podarilo dôjsť do cieľa. Vyhrali sme, sme preto sa veľmi tešíme.“

V triede A6 patrí prvenstvo maďarskému jazdcovi Baracskaiovi na Suzuki Ignis Super 1600. Vyhral šesť rýchlostných skúšok a v cieli mal náskok takmer minútu. Výborne išiel aj Poliak Rzeznik so Swiftom, ale v poslednej RS odstúpil z druhému miesta. V dobrom svetle sa predviedol aj Francúz Viana, ktorého hlavnou úlohou bolo slovenským divákom v premiére ukázať nové auto. Perspektívny a rýchly Citroen C2 R2 Max je výborné auto za rozumné peniaze. Tretie miesto v triede vybojoval Žilinčan Ballay (Suzuki Ignis Super 1600) a štvrté Košičan Kupec so Škodou Felícia Kit Car. Homola havaroval už v piatok po dlhej rovine za štartom na RS 3 Vinice.

Trieda A7 sa stala korisťou Kapušanského a jeho Škody Fabie TDI.

V triede N2 bojovali traja jazdci. Vyhral tradične Radó na Honde, aj druhý Vaško mal Hondu Civic.

Chvála napriek novému Suzuki Swift Hondám nestačil.