Hänninen po heroickém výkonu v Mexicu třetí

Josef Janoušek, 6. března 2011, 21:13 Google+

V úvodní soutěži šampionátu S-WRC v okolí mexického města Leon obsadila posádka týmu Red Bull Škoda Juho Hänninen s Mikko Markkulou třetí místo.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Hanninen, Juho

Hanninen, Juho | foto: Škoda Auto

Sdílejte článek

Po chybě v úvodu páteční etapy Hänninen s Markkulou po zbytek soutěže dotahovali náskok soupeřů, dosáhnout na lepší než třetí místo se jim však přes mohutný nápor bohužel nepodařilo. Pro vývoj šampionátu je třetí místo dobrým základem a zároveň motivací týmu pro další soutěže.

V úvodním podniku šampionátu S-WRC čekalo na jezdce 365 ostrých kilometrů rychlostních zkoušek rozdělených do čtyř dnů. Soutěž byla náročná pro závodníky i samotné vozy zejména díky velmi vysokým teplotám na trati přesahujícím 33 °C a také vysoké nadmořské výšce – až 2 700 m nad mořem.První den Mexické rally se nesl ve znamení úvodní městské rychlostní zkoušky měřící 1,05 km. Davy nadšených diváků v centru města Leon lemovaly úzkou a kluzkou trať, kde nebyl prostor na chybu. RZ byla o to náročnější, oč byla kratší – jezdci nestihli za tak krátký čas zahřát gumy na provozní teplotu. Na to doplatila i posádka týmu Red Bull Škoda Juho Hänninen se spolujezdcem Mikko Markkulou, kteří kontaktem s vysokým obrubníkem poškodili podvozek. Přesto byli po prvním dni v kategorii S-WRC se Škodou Fabia S2000 třetí se ztrátou jen 1,7 vteřiny na prvního Nassera Al-Attyiaha a 0,5 sekundy na druhého Martina Prokopa.

Naplno se Mexická rally rozjela pátečními devíti rychlostními zkouškami (RZ) o celkové délce 143 km. Den začal hektickým shonem týmu mechaniků a posádky v servisní zóně neboť se ukázalo, že je třeba vyměnit kompletní řízení a čep zadní nápravy. To vše na vteřinu přesně zvládli mechanici týmu Red Bull Škoda za vymezený časový limit 15 minut! Heroický výkon ocenili přihlížející diváci mohutným potleskem.

Hned v první páteční RZ však Juho Hänninen udělal "hodiny", vyletěl z trati a vlastními silami musel se spolujezdcem tlačit vůz zpátky na trať. Při tom ztratil dvě minuty a jak sám Juho uvedl, taková ztráta se maže jen těžko. V dalším servisu pak mechanici preventivně vyměnili i převodovku. Po pátečním dni figurovala posádka Red Bull týmu na čtvrté pozici, se ztrátou více než dvě minuty na vedoucího Nassera All-Attyiaha na Fordu.Změna nastavení v sobotním ranním servisu přinesla do stíhací jízdy Juho Hänninena za vylepšením dosavadního umístění oživení. Hned v první sobotní rychlostní zkoušce "nadělil" soupeřům 19 vteřin a postupně začal stahovat dvouminutovou ztrátu, kterou nabral kvůli vlastní chybě v pátek.

Sobotních devět RZ o celkové délce 159 km přineslo mix rychlých pasáží, náročných skoků a hrbolaté trati doplňované o velmi točivé úseky. Před posledním dnem byla posádka Red Bull Škoda týmu na třetí pozici, když vymazala minutu z manka předešlého dne.

Juho Hänninen komentoval výkon s nadhledem: "Soupeři dnes byli asi trochu pomalejší než my, pokusíme se ztrátu zítra ještě snížit. Na její vymazání už nám ale nezbývá mnoho kilometrů.“

Nedělní porci zbývajících 62 km začala zřejmě nejtěžší RZ dlouhá 29 km a plná nebezpečných kamenů, rozesetých doslova po celé trati. Juho předvedl fantastickou jízdu a získal na soupeře před ním další cenné sekundy. V následující RZ však svou snahu přehnal a havaroval přes střechu. Přestože po pouhých 14 sekundách pokračoval i s lehce poškozeným vozem dál, ztratil definitivně šance na lepší umístění. A na této skutečnosti už nic nezměnila ani závěrečná RZ. Celkové pořadí v cíli: 1. Nasser Al-Attiyah (QAT), 2. Martin Prokop (CZE) + 13.5, 3. Juho Hänninen (FIN) + 1.13,7.

Juho Hänninen úvodní rally šampionátu S-WRC hodnotí: "Zcela jistě jsme mohli pomýšlet na lepší umístění nebýt mé chyby v úvodu soutěže. Chtěl bych poděkovat mechanikům za skvělou práci, příště se pokusím přivézt vůz do cíle v lepším stavu a na lepší pozici. Třetí místo a body do šampionátu se určitě počítají.“

Raimund Baumschlager, šéf týmu Red Bull Škoda vyzdvihuje týmové snažení: "Startovali zde špičkoví jezdci a tak jsme s ohledem na vývoj soutěže a zejména smolný začátek s třetím místem spokojeni; pro vývoj šampionátu se takový výsledek počítá. Chtěl bych vyzdvihnout práci mechaniků. Před výkonem, který zde předvedli v pátečním ranním servisu při výměně řízení a čepu zadní nápravy, smekám. Těšíme se na další soutěž v Jordánsku, ani ta však s ohledem na náročnost trati nebude jednoduchá."

Program Škoda Red Bull týmu pokračuje 14.-16. dubna Jordánskou rally. Na ní startuje druhá týmová posádka Hermann Gassner jr. s Katharinou Wüstenhagen a Red Bull Škoda tým se poté v plném složení představí na další soutěži S-WRC, kterou je 5.-8. května Rally Sardínie .

Google+ Vytisknout

Diskuze: Hänninen po heroickém výkonu v Mexicu třetí

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Rally Hustopeče (CZE)

Lapdavskí a SRTK brali v Hustopečích víťazstvo v triede 3

Rally Hustopeče (CZE)

Hustopeče: Foto Jana Duška

Rally Hustopeče (CZE)

Vlado Hanuš spokojný s Hustopečami

Rally Hustopeče (CZE)

Štajf: Bronz do českého šampionátu

Rally Hustopeče (CZE)

Černému se v posledních kilometrech v Hustopečích přilepila smůla na kola

Rally Hustopeče (CZE)

Mareš s Hlouškem berou první absolutní vítězství!

reklama

Doporučujeme

Prokop, Martin

Prokop chce atakovat čelo, stopky jsou zatím proti

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Vojta Štajf: Po dvou letech opět v moravských vinicích

  2. Traiva: Šestý díl za námi, prázdniny před námi

  3. Filip Mareš a Jan Hloušek vítězi XV. Agrotec Petronas Rally 2019

  4. EuroOil-invelt team čekají rozpálené Hustopeče

  5. Tomáš Knápek – vítěz rallysprint série ve Vyškově

  6. RI Okna Racing míří po Vyškově mezi hustopečské vinice

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud