Finská rallye: tovární jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä chce v domácí soutěži ve WRC 2 Pro vyhrát

RallyZone.cz, 2. srpna 2019, 07:54 Google+

S vozem ŠKODA FABIA R5 evo si chce vycházející finská hvězda Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem dojet pro čtvrté vítězství v řadě v kategorii WRC 2 Pro

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Rally Finland (FIN)

Rally Finland (FIN) | foto: Škoda Motorsport

Sdílejte článek

Lonští vítězové Finské rallye v kategorii WRC 2 Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen jsou letos za tým ŠKODA Motorsport zapsáni do kategorie WRC 2 Pro

Cíl ŠKODA Motorsport pro Finskou rallye: převzít vedení v hodnocení výrobců v kategorii WRC 2 Pro v letošní sezóně mistrovství světa FIA World Rally Championship Mladá Boleslav

Potom, co Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen s novým vozem ŠKODA FABIA R5 evo vyhráli ve dvou posledních soutěžích a před tím ještě s původním modelem v Chilské rallye, se již tato finská posádka nemůže dočkat, až nastoupí na start finského kola mistrovství světa Neste Rally Finland (1.–4. 8. 2019). Pro 18letého Rovanperu je samozřejmě domácí soutěž před několika desetitisíci fanoušky velmi speciální. V loňském roce byl jednoznačně nejrychlejším jezdcem v rámci kategorie vozů R5, ale technické potíže jej nakonec odsunuly na čtvrté místo. Finskou rallye v kategorii WRC 2 nakonec vyhrála posádka Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen jedoucí s privátně nasazeným vozem ŠKODA, která se bude snažit na tento vynikající výsledek navázat i letos. Tentokrát je ale nominovaná za ŠKODA Motorsport do kategorie WRC 2 Pro.

V roce 2018, kdy jel Kalle Rovanperä poprvé ve Finské rallye, byl v rámci kategorie WRC 2 nejrychlejší na 16 rychlostních zkouškách z celkových 23. Potíže se zavěšením jej ale nakonec stály možné vítězství. Tento rok si to však chce aktuálně vedoucí muž kategorie WRC 2 Pro vynahradit. „Miluji tyto rychlé a hladké šotolinové trati v mé rodné zemi. Před soutěží jsme úspěšně absolvovali testy a náš vůz ŠKODA FABIA R5 evo funguje skvěle. Mám v něj důvěru, a to je na těchto fantastických tratích velmi důležité,“ vysvětluje Rovanperä. Šéf ŠKODA Motorsport řekl: „Víme, že Kalle i Eerik jsou velmi rychlí. Nyní ale musí před domácím finským publikem ukázat také svoji chladnou hlavu a rozvahu. Doufám, že se jim podaří pro ŠKODA Motorsport přivézt body, které potřebujeme k tomu, abychom se dostali v rámci kategorie WRC 2 Pro do vedení v hodnocení výrobců.“ Francouzská posádka Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais, startující s privátně nasazeným vozem ŠKODA, již v Portugalsku a v Itálii na Sardinii na šotolinových tratích ukázala v rámci kategorie WRC 2 svoji působivou rychlost. S dobrým výsledkem na Finské rallye se může posunout do čela kategorie WRC 2.

 
První zákaznický tým startuje s vozem ŠKODA FABIA R5 evo

Dva týdny před Finskou rallye si šéf týmu Eerika Pietarinena Toni Gardemeister v Mladé Boleslavi převzal první zákaznický vůz ŠKODA FABIA R5 evo. Právě ve Finsku s ním Pietarinen poprvé pojede. „Moc dobře si pamatuji na své loňské zdejší vítězství a nyní se již nemohu dočkat na svezení s novou generací vozu ŠKODA FABIA R5 evo,“ řekl s nadšením mladý finský jezdec před nadcházejícím devátým kolem mistrovství světa FIA World Rally Championship.

 
Legendární šotolinová soutěž s bezpočtem skoků

Neste Rally Finland nabídne 23 rychlostních zkoušek o celkové délce 307 kilometrů, které se pojedou převážně na rychlém a hladkém šotolinovém povrchu. Mezi specifika Finské rallye patří bezpočet skoků a také pasáže připomínající svým profilem horskou dráhu. Z důvodu vysokých rychlostí se finské kolo mistrovství světa často neoficiálně nazývá „Finská šotolinová Velká cena“. Rallye začne ve čtvrtek večer super speciální zkouškou v blízkosti servisní zóny v ulicích města Jyväskylä, v pátek bude na posádky čekat deset rychlostních zkoušek s celkovou délkou přibližně 126 kilometrů. Nejdelším dnem soutěže bude sobota s osmi speciálními zkouškami o celkové délce téměř 133 kilometrů. Stejně jako v minulém roce se bude v neděli rozhodovat na závěrečných čtyřech rychlostních zkouškách. Vítězové vystoupí na stupně vítězů v Jyväskylä kolem 16. hodiny místního času.

 
Věděli jste, že…

 • místní rally se zde poprvé konala v roce 1951 pod jménem „Jyväskilän Suurajot“?
 • mezi roky 1959 a 1996 se jmenovala „Rally tisíce jezer“, poté dostala jméno Finská rallye (Rally Finland) a dnes má před jménem ještě jméno hlavního sponzora, společnosti Neste?
 • v roce 1973 byla „Rally tisíce jezer“ přidána do tehdy nového mistrovství světa?
 • nejdelší skok zde zaznamenal v roce 1975 tehdejší rallycrossový jezdec Jusso Kynsiletho, jedoucí s legendárním britským motoristickým novinářem Martinem Holmesem na sedadle navigátora? Měřil 72 metrů, ale bohužel v místě dopadu již nebyla silnice, a tak se čtyřikrát přetočili přes střechu.
 • závěrečná, jedenáct kilometrů dlouhá Power Stage „Ruuhimäki“ bude podle slov organizátorů zakončena letem do cíle po takzvaném „monster“ skoku?
 • finští piloti zvítězili na domácích tratích v 55 případech z celkem 68 uskutečněných ročníků?

 
Kalendář FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2 Pro) pro rok 2019:

Monte-Carlo 24.01.–27.01.2019
Švédsko 14.02.–17.02.2019
Mexiko 07.03.–10.03.2019
Francie 28.03.–31.03.2019
Argentina 25.04.–28.04.2019
Chile 09.05.–12.05.2019
Portugalsko 30.05.–02.06.2019
Itálie 13.06.–16.06.2019
Finsko 01.08.–04.08.2019
Německo 22.08.–25.08.2019
Turecko 12.09.–15.09.2019
Velká Británie 03.10.–06.10.2019
Španělsko 24.10.–27.10.2019
Austrálie 14.11.–17.11.2019

Zdroj: Škoda MotorSport

Loading...
 
Vytisknout

Diskuze: Finská rallye: tovární jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä chce v domácí soutěži ve WRC 2 Pro vyhrát

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Úspěšná premiéra Ondřeje Bisahy a Hyundai Lenner Sport na Barum rally

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

S kolem navíc bylo po výsledku

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

BCRZ: Další parádní představení Stříteského s Mikulíkem

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Rentor racing na Barumce v cíli s dvěma vozy

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Šťastná sedmička: Pešl vyhrál na Barumce a je mistrem republiky ve své třídě

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Úspěšná sezóna se smolným koncem

reklama

Doporučujeme

Sedlář, Jiří

KNIHA: Volant a čtyři kola Jiřího Sedláře

Čtěte dále

Nejčtenější články

 1. Ohlasy jezdců v cíli

 2. RUFA SPORT na Barum Rally s majstrom FIA ERC Alexeyom Lukyanukom

 3. Kopecký králem barumky, slaví osmý triumf!

 4. Star Rally Historic vyhrál obhájce prvenství Neumann

 5. Také letošní barumka přitáhla zájem médií

 6. Černý s Černohorským zažili na Barumce hořký konec sezony

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud