Statistika roku 2009: Nejúspěšnější byli Loeb a Subaru

Karel Porsch, 6. ledna 2010, 13:30 Google+

Porovnávat jezdce a značky napříč celým rallysportem, to je rozhodně disciplína, do které se mohou pustit jen ti nejodvážnější. Výsledky totiž vždy vyvolají protichůdné reakce a diskuzi těch, jimž jsou předkládány.

loeb, sebastian

loeb, sebastian | foto: Citroën Sport

Parta nadšenců z Čech se však nenechala odradit a s koncem sezóny vyhodnotila celoroční snahu zaznamenat co nejvyšší počet výsledků jednotlivých jezdců a značek. Databáze, která v průběhu loňského roku postupně narostla do nevídaných rozměrů, dala vzniknout unikátní statistice, kterou máme exkluzivně k dispozici. Konečné účtování obsahuje sice jen ty jezdce a značky, jejichž bodové konto se pohybuje v kladných hodnotách, a i přesto obsahuje úctyhodných 3210 jmen jezdců z 81 států, 43 značek, a to vše ve výsledcích z přibližně 800 soutěží po celém světě.

"Statistika, kterou jsme vytvořili, nemá určit, který jezdec je lepší, to asi ani není možné, ale ukazuje schopnost jezdců proměnit jednotlivé starty v co největší úspěch z hlediska celkových výsledků," říká k celé práci člen tvůrčího týmu Josef Trencsényi, "Všechny zaznamenané výsledky jsme pronásobili jednotlivými koeficienty, které zahrnovaly vlivy délky a náročnosti konkrétních rally, konkurence na soutěži, prestiž šampionátu, pod který spadá a  spoustu dalších."

Žádné zvláštní překvapení se ale nekonalo. Vítězem se s celkovým počtem 976 kladných bodů stal šestinásobný mistr světa Sébastien Loeb před Mikko Hirvonenem s 894 body. Nejvíce tak překvapilo například čtvrté místo továrního pilota Abarthu a mistra Evropy Giandomenica Bassa, který za sebou nechal i šampiona IRC nebo většinu pravdelných účastníků WRC.

Nejlepším Čechem se v jednom z historicky nejúspěšnějších roků stal na celkovém osmém místě Jan Kopecký. Překvapivě až za ním skončil juniorský mistr světa Martin Prokop a naopak senzační 22. pozici obsadil středoevropský mistr Václav Pech.

Největší porci kilometrů najeli během uplynulého roku otec a syn Gassnerové, Polák Solowow, Peruánec Fuchs, argentinský šampion Villagra a mistr Jižní Ameriky Martínez. Za největšího smolaře sezóny lze bez přehánění označit belgického střelce Duvala, který většinu soutěží nedokončil a v tabulce obsadil až 616. pozici, o kterou se ještě navíc dělí s devíti dalšími jezdci, včetně našeho Jana Sýkory nebo populárního Igora Drotára.

141 BÉREŠ Jozef jr.        SK    141

Z národních hodnocení věnujme pozornost například vítězství handicapovaného showmana Alberta Llovery v jeho domovské Andorrě, který s převahou porazil všechny své krajany, přestože závodní vůz ovládá pouze rukama. Za zmínku jistě stojí i situace v Malajzii, kde překvapivě (i když těsně) triumfoval Gunaseelan Rajoo před o mnoho známějším Karamjitem Singhem.

Před sezónou očekávané vítězství mezi ruskými závodníky promrhala hlavní favorit Evgeniy Novikov a v celkovém pořadí skončil po několika nevydařených závodech až za Andrejem Žigunovem a jen těsně porazil Alexandra Želudova. V sousedním Estonsku od sebe první dva piloty dělil dokonce jediný bod. Nejlépe ze souboje nakonec vyšel Georg Gross a druhé místo obsadil talentovaný Ott Tanäk, kterého letos uvidíme v mistrovství světa v rámci Pirelli Star Driver. To Tanäkův budoucí kolega z PSD, Alex Raschi, svou domácí klasifikaci dokonce vyhrál.

Závěrem se ještě na chvíli zastavme v Thajsku. Tamějším vítězem se především díky absolutní spolehlivosti stal Meedej Pairit a thajského suveréna Ruegchana Wittayu odsunul až na stříbrnou pozici. Wittaya tak doplatil na technické problémy v nejdůležitější soutěži mistrovství, Rally of Thailand.