Vlčákovo“ pozlacené dobrodružství

Jiří Dokulil, 16. července 2013, 20:30 Google+

Vše způsobila jedna převodovka. Přesněji ta, která nelibě nesla „Vlčákovu“ stíhací jízdu na Rally Krkonoše. Krátce po východočeské soutěži bylo jasné, že týmový peugeot nestihne být včas připraven na domácí Valašskou rally, čímž odstartovaly horečnaté úvahy a diskuse, s jakou technikou vyrazit. Dobrodružná mise nakonec nesla jméno Škoda Fabia WRC.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
rally valašská

rally valašská | foto: Tomáš Brázdil, RallyZone.cz

Sdílejte článek

Touha nechybět na startu domácí rally zavedla Martina Vlčka s Richardem Lasevičem do náruče týmu Karla Trněného, který se léta specializuje na přípravu škodováckých „wéercéček“. Zatímco spolujezdec mohl těžit z angažmá u Jara Melichárka, kde „wrco“ okusil na vlastní kůži, na „Vlčáka“ čekaly úplně první kilometry v podobné technice. Sice měl na svém kontě slušnou řádku startů v produkčních vozech, fabia však na rozdíl od nich představovala plnokrevný „závoďák“, od prvního šroubku konstruovaný pro rally. „Všechno to začalo nepříliš povedeným testem, kde jsem měl k dispozici asi deset ostrých kilometrů, které místo toho, aby mi něco daly, tak mě tak akorát vylekaly. Do takového auta pochopitelně nešly aplikovat návyky z „předokolky“ a o to to bylo horší. Seděl jsem v autě, viděl jsem asi milion čudlíků a přemýšlel, kterým  bych tak otočil, kterým směrem, a co to asi udělá, když budu někde na rozmotanou šestku brzdit. Vždy se říká, zlatá střední cesta, a tak jsem parametry diferenciálů nastavil na prostřední hodnoty, přitvrdil kroky tlumičů a vijó na první vložku,“ popsal rozpačité dojmy před startem Martin.

Nejistota a obavy z nového dobrodružství však s prvními kilometry přeci jen ustoupily do pozadí. Fešně obléknutá Fabia WRC v barvách Svarmetal Motorsportu přijela do cíle prvního měřeného testu v nejrychlejším čase, čímž zaskočila soupeře a především samotnou posádku. Druhé místo na druhé rychlostní zkoušce potvrdilo, že se rozhodně nejedná o náhodu, a Martin s Richardem byli rázem až po uši namočení v souboji o vítězství. „Ve stopce prvního testu jsem byl velice překvapen z prvního času, protože za ten amatérizmus, který jsem předvedl,  jsem si ho nezasloužil. Pak došlo na další korekce na podvozku, tlumičích a pro další část rally zbylo jediné - naladit mozek,“ znělo z úst druhého jezdce průběžných výsledků.Postupné zrychlování a jízda bez výraznějších výkyvů se ukázaly být nejdůležitějšími předpoklady, jimiž Martin Vlček s Richardem Lasevičem podepřeli své pozdější vítězství. Ve druhém průjezdu RZ Helfštýn oproti prvnímu „kolu“ zrychlili o čtyři sekundy, při opakovaném průjezdu RZ Lešná dokonce o sedm sekund na devíti kilometrech. Po čtvrtém testu se proto dle očekávání posunuli do vedení a zůstali v něm i po dvojím průjezdu obávané RZ Vesník. Vítězové se v cíli mohli pyšnit bilancí čtyř vyhraných rychlostních zkoušek (ze šesti klasifikovaných) a skoro minutovým náskokem. Že cesta k vítězství pro domácí posádku nebyla vydlážděna ze zlatých cihel, naznačují následující slova: „Auto bylo všude strašně rychle, Richard ani nebyl schopen zopakovat zatáčku a už jsme byli v ní. Jinými slovy, auto z jiné planety, alespoň podle mé dosavadní soutěžácké zkušenosti. Až ve druhé polovině soutěže jsme si začali auto užívat, bylo to parádní svezení s dokonalou hračkou, jejíž potenciál jsme vůbec nebyli schopni využít. Chtělo by to absolvovat sezónu a potom možná,“ zakončil své hodnocení s šibalským úsměvem pilot.Zatímco pro „Vlčáka“ se stalo vítězství na Valašce historicky prvním zápisem do galerie vítězů automobilových soutěží, Richard je o jeden zlatý věnec „zkušenější“. Zřejmě se stane svého druhu odborníkem na soutěže organizované na Valašsku. Premiérového prvenství totiž dosáhl v roce 2010 na vsetínském sprintu, částečně probíhajícím na stejných tratích jako „Valaška“. „Hluboce smekám před „wrcem“ nepolíbeným panicem Vlčákem, jak se s tím popral. Myslím, že první styk proběhl úspěšně a ani to nebolelo. A co se týče samotných závodů? Organizace šlapala bez problémů a skvěle jsme si zazávodili se Silverem a Jaromírem Tomaštíků. Prostě dokonalý závodnický víkend,“ nešetřil superlativy muž, sedící na pravé sedačce.

Svarmetal Motorsport děkuje všem svým partnerům, příznivcům a přátelům za podporu v cestě za zlatým věncem a doufá, že týmu zůstanou věrní i do budoucna. Nejbližší start Martina Vlčka s Richardem Lasevičem se připravuje na poslední červencový víkend do Kostelce nad Orlicí, kde oba členy posádky čeká návrat do týmového Peugeotu 206 Kit Car.


Text: Jiří Dokulil

 
Vytisknout

Diskuze: Vlčákovo“ pozlacené dobrodružství

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Rally Klatovy (CZE)

4. Rally Klatovy zrušena

Rally Morava (CZE)

Adam Březík znovu za volantem R5

Traiva RallyCup - září

Jan Votápka: „Trabant je má srdeční záležitost“

Rally Morava (CZE)

Rozčarování Lukáše Nekvapila po letošní sezóně

Rally Morava (CZE)

První sezona Daniela Poláška v Opel Adam Cupu

kobliha, adam

Adam Kobliha - krůček po krůčku ke čtyřem titulům

reklama

Doporučujeme

rally bohemia

Pech s Uhlem stříbrní na Rallye Bohemia

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Adam Březík znovu za volantem R5

  2. 4. Rally Klatovy zrušena

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud