MSR: Do Hustopečí pro dvojité body

Tomáš Plachý, 14. června 2018, 09:55 Google+

Úvodní dva podniky slovenského šampionátu poznaly dva vítěze. A zároveň předpokládané kandidáty na letošní slovenský titul, Poláka Grzegorze Grzyba a Martina Kočiho. Vzhledem k regulím slovenského šampionátu se při AGROTEC PETRONAS rally budou účastníkům MSR přidělovat body zvlášť za každou etapu.

Rally Kopná (CZE) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

Slovenský šampionát odstartoval v polovině dubna v Prešově. Při neúčasti obhájce titulu Pavla Valouška soutěž nabídla očekávanou bitvu mezi Grzybem a Kočim. A překvapivě hned úvodní sekce soutěže vlastně rozhodla. Na obou testech byl nejrychlejší Grzyb, pro vývoj závodu byl ovšem zásadnější Kočiho defekt v průběhu druhé zkoušky. Košický mladík, jenž ztratil 25 vteřin, rázem figuroval na čtvrté pozici, za Marczykem a Melichárkem.

Grzyb si v dalším průběhu udržoval nejrychlejšími časy pozici lídra, Koči se však přibližoval k jeho nejbližším konkurentům. Nejprve přeskočil Marzcyka a když problém s palivovým systémem zpomalil Melichárka, Koči byl zpět druhý. To byla šance pro Gavláka, jenž před závěrečnou sekcí čtyř vložek ztrácel na Melichárka necelých třináct sekund. Třetím časem na RZ4 Červenica se blýsknul veterán Igor Drotár, ale to bylo od zkušeného jezdce do konce závodu vše. A na loňské pozice marně vzpomínal i Tomáš Kukučka.

V závěru soutěže se na dominaci Grzyb s Browinskim nic nezměnilo, Koči s Moznerem brali body za druhé místo. Za Marczykem skončili čtvrtí Melichárkovi, spokojeností zářil i Gavlák a prešovské diváky nezklamal ani šestý Drotár. Vedle slavnějšího rodáka si dobře počínal i další obyvatel Prešova Tomáš Konečný, když vyhrál třídu 3 a absolutně skončil sedmý. Profitoval tak hlavně z výpadku Jozefa Béreše jr., jehož letošní starty jsou spojeny s produkčním mitsubishi.

Souboj ve dvoukolkách rozhodl šestý test, ve kterém Kysucký trefil obrubník. Pro prvenství mezi vozy s přední poháněnou nápravou si tak při debutu ve slovenském šampionátu dojeli Smékal s Němcovou. Klasifikaci historiků opanoval Jozef Béreš st.

Při druhém závodě MSR, 45. ročníku Rally Tatry 2018, se v mnohém opakoval průběh úvodního klání v Prešově. Jen s tím rozdílem, že za delší provaz tentokrát tahala posádka stáje Škoda Slovakia Motorsport Martin Koči - Radovan Mozner ml. na voze Škoda Fabia R5. Pětadvacetiletý Košičan vyhrál způsobem start-cíl, celkově byl nejrychlejší na pěti ze sedmi rychlostních zkoušek, jednu museli kvůli nepřízni počasí organizátoři zrušit.

V úvodu s nimi držela krok dvojice púchovského týmu Rufa Sport Grzegorz Grzyb - Boguslaw Browinski. Se svou Škodou Fabia R5 zaostali za vítězi o 35 sekund. Třetí místo obsadila maďarská posádka László Német - János Szegi s další Fabii R5. Német využil zkušeností z loňského roku a zastínil další jezdce širší slovenské špičky. Melichárkovci za ním zaostali jen o sekundy, ztráta poprvé na Slovensku letos jedoucího Vlastimila Majerčáka už byla zásadnější. Ten dokonce musel odrážet atak produkčního vítěze Jozefa Béreše jun., jenž se svým lancerem nechal za sebou i čtyři vozy třídy 2. Z favoritů odstoupili už před startem úvodní sobotní zkoušky Igor Drotár (Ford Fiesta R5 – palivové čerpadlo) či Tomáš Ondrej (Škoda Fabia R5), šachovnicový prapor neviděl kvůli problému s elektrikou ani Peter Gavlák (Škoda Fabia R5).

V hodnocení dvoukolek vyhrál podruhé v sezoně Egon Smékal (Citroën DS3 R3T Max), druhý skončil úřadující slovenský mistr 2WD Martin Kysucký, třetí příčku obsadil Rastislav Chvála (oba Peugeot 208 R2).