Barum: Star Rally s nejdelší tratí a novým zázemím

Roman Ordelt, 21. srpna 2018, 09:05 Google+

Star Rally Historic v letošním roce nastupuje už do své druhé dekády. Jedenáctý ročník této soutěže pro historické rally vozy se pojede se statusem mistrovského závodu seriálu Autoklub MČR-HA, zároveň je vypsán jako volný mezinárodní podnik a věrný zůstává i těm nejhlubším kořenům, ze kterých Star Rally během let vyrostla – součástí bude také demonstrační jízda vozů Rally Legend. Fanoušci podél trati se mohou znovu těšit na početné startovní pole bezmála devadesáti posádek s rozličnými historickými skvosty. Posádky se musí připravit na vůbec nejdelší trať v dosavadní historii Star Rally Historic – souhrnná délka plánovaných rychlostních zkoušek letos téměř dosáhla kulaté stovky kilometrů.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Star Rally (CZE)

Star Rally (CZE) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

Sdílejte článek

Historické rally získávají rok od roku na popularitě a to jak u soutěžních posádek, tak u fanoušků. Lze to z části přičíst také faktu, že do kategorie historických sportovních vozidel postupně přibývají automobily, které brázdily tratě ještě docela nedávno. Potěšitelný je fakt, že v českých luzích a hájích nepřibývají pouze oblíbené a hlavně dostupné maloobjemové škodovky různých typů či podobné vozy z předlistopadové éry, ale že se najdou i lidé, kteří investují do pořízení raritních speciálů s továrním původem a nebojí se s nimi v ostrém tempu vyrazit do boje s časem. Ve Zlíně se tak na konci srpna objeví hned dva silné Fordy Escort RS Cosworth s opravdu hodnotným rodokmenem, přičemž zejména Vlastimil Neumann již na několika předešlých soutěžích letošního historického mistrovství naznačil, že patři k jasným favoritům. Nebude to však mít snadné. V letošní startovní listině Star Rally Historic se totiž nacházejí například loňský vítěz Stanislav Budil se svým osvědčeným BMW 2002 TI, rychlí piloti na Škodách 130 LR Tomáš Enge, Jan Krejča a Vladimír Berger, vítěz historické Rally Bohemia Jindřich Štolfa s hbitým Roverem Metro GTI, či Petr Hustý s výkonným Mercedesem Benz 190 E.

Účastníci českého mistrovství to ve Zlíně nebudou mít snadné ani díky účasti zahraničních posádek. Ty jim sice nebudou ubírat žádné body do klasifikace seriálu, o prestiž v podobě co nejlepšího celkového pořadí se ale jistě poperou. Fanoušky bude jistě zvedat na nohy dodnes fascinující Audi Quattro A2 polského jezdce Grzegorze Olchawského, jeho krajan Marek Suder zase vyrazí s replikou Fordu Sierra Cosworth polského multišampiona Marka Bublewicze a vyznavače ladných křivek pro změnu potěší Porsche 911 ze sedmdesátých let, se kterým se do Zlína vydá Rakušan Albert Bellschan von Mildenburg. Nebude chybět ani Hans Gustavsson, pravidelný účastník jak dřívějších ročníků Barum rally, tak několika posledních Star Rally. Do Zlína opět zavítá se svou mrštnou Toyotou Starlet.

Vedle více než pěti desítek dvojic přihlášených do měřené soutěže letošní Star Rally Historic nabídne rovněž přes třicet vozů účastnících se demonstrační jízdy Rally Legend. I tam se fandové mohou těšit na silné speciály jako je Lancia Delta HF Integralepravidelného zlínského hosta Franca Busiho či mohutný Mercedes-Benz SLC 500 domácího Aleše Máčaly, stejně tak se mohou těšit na show, kterou pravidelně předvádějí Bronislav Sobotka se svou Ladou VFTS nebo Stanislav Bláha s podobně nezkrotným Wartburgem 353 W.

Star Rally Historic letos doznala radikální změny v organizační oblasti. Vůbec poprvé totiž opustila centrum Zlína a své zázemí nově nalezla v otrokovickém areálu společnosti ZLIN AIRCRAFT. Pořadatelé si od tohoto kroku slibují ještě větší popularizaci Star Rally Historic, neboť její účastníci budou na dohled špičkovým týmům seriálu FIA ERC a MČR. V nové servisní zóně proběhne rovněž technická přejímka, plánovaná na páteční dopoledne. Odpoledne od 14 hodin na posádky čeká slavnostní start na můstku před zlínskou radnicí a po sedmé večerní pak populární městská speciálka v ulicích krajského města. V sobotu pak přijdou na řadu klasické úseky, jejichž celkový počet je rovněž letošní novinkou - ještě nikdy se Star Rally totiž nejela na osmi měřených úsecích. Kromě městské speciálky a sobotní kudlovické rychlostní zkoušky si všechny zbývající úseky, tedy Březovou, Semetín a Rajnochovice, projedou účastníci celkem dvakrát. Sobotní část měřených testů bude proložena dvěma servisními pauzami, po poslední RZ v Rajnochovicích pak posádky pojedou rovnou do centra Zlína, kde je po deváté večerní na náměstí Míru bude čekat slavnostní vyhlášení i uzavřené parkoviště.

Jakub Hofbauer

Vytisknout

Diskuze: Barum: Star Rally s nejdelší tratí a novým zázemím

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Star Rally Historic se pojede opět ve třech dnech

Rally Fulnek - Odry (CZE)

Rallysprint Fulnek – Odry soubojem dravého mladí a zkušenosti

Rally Fulnek - Odry (CZE)

1. Valašská regularity rally spolu s Rallysprintem Fulnek – Odry

Bohemia Rally (CZE)

VÍTĚZSTVÍ BYLO NA DOHLED

Bohemia Rally (CZE)

PEUGEOT RALLY CUP NA BOHEMCE – VÍTĚZNÝ TARABUS, EXCELENTNÍ ČÍŽ

Bohemia Rally (CZE)

Minařík Racing úspěšně v cíli Rally Bohemia

reklama

Doporučujeme

Rally Hustopeče (CZE)

Filip Mareš: Čeká mě první barumka na čtyřkolce

Čtěte dále

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud