Účastníky XTG ADAM Cupu čeká vrchol sezony

Tomáš Plachý, 14. srpna 2019, 09:42 Google+

Barum Czech Rally Zlín ve dnech 16. – 18. 8. nebude jen jedním z vrcholů seriálů ERC a MČR, ale také nejprestižnějším podnikem v kalendáři XTG ADAM Cupu 2019. Pátý pohárový závod slibuje extrémní závodění a očekávaná náročnost závodu se mírně podepsala i na počtu účastníků, neboť promotérovi se na závod přihlásilo sedm dvojic. I to je však o jednu více než v loňském roce.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Mikuláš Rally (CZ)

Mikuláš Rally (CZ) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

Sdílejte článek

Do pohárového hodnocení budou započítány výsledky páteční a sobotní části 49. ročníku zlínského závodu, přesněji časy z devíti rychlostních zkoušek (na pěti úsecích) o celkové délce více než 116 km. Posádky se už v pátek představí fanouškům na městské speciálce v ulicích Baťovského areálu ve Zlíně, v sobotu je čekají klasické testy - Březová, Semetín, Halenkovice a Kostelany. Lze očekávat, že kromě nočního průjezdu zlínskou speciálkou absolvují posádky za tmy i druhé průjezdy testů Halenkovice a Kostelany.

Loni pokořilo nástrahy zlínské trati pět dvojic, z nich se však letos pravidelně objevují v pohárovém klání jen David Štefan (loni 2.) a Tomáš Arnošt (loni 4.). Skladba rychlostních zkoušek první etapy proti loňsku doznala zásadních změn, a tak pro většinu pohárového pole reálně půjde o nový závod, kdy bude rozhodovat tvorba rozpisu (jen na dva průjezdy!) a optimální souhra posádek.

V pohárovém hodnocení jsou po čtyřech odjetých závodech karty jasně rozdány. Hořkost porážky ještě neokusila valašská dvojice Dominik Stříteský – Jan Mikulík. A rozhodně na tomto faktu nehodlají nic měnit. „Na Barumku se hodně těšíme, je to pro nás, dá se říct, domácí závod. Očekávám, že všechny rychlostní zkoušky budou zábavné, každá z nich pak unikátní a hlavně každá bude hodně zrádná. Pokusíme se opět předvést to nejlepší, co umíme a uvidíme, jestli si s námi pohraje počasí jako loni,“ říká před startem devatenáctiletý Dominik Stříteský.

img-responsive

Rally Kopná (CZE) | foto: Jan Dušek, RallyZone.cz

Podobné pocity má i nejbližší konkurent David Štefan. Do kokpitu ADAMa se na Barumku vrací Ondřej Vichtora, posádka je přihlášena k celému závodu „Když už tam budeme, byla by škoda odjet jen část Barumky,“ naznačuje plány středočeský jezdec.

img-responsive

Rally Hustopeče (CZE) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

Poprvé směřuje do Zlína i polský tandem Szymon Žarlok – Krzysztof Pietruszka. Jejich výkony lze určitě charakterizovat jako více než solidní, o čemž svědčí i průběžná druhá příčka v hodnocení XTG ADAM Cupu 2019.

„To, že jsme se rozhodli startovat v ADAM Cupu, nám přineslo zdaleka nejnáročnější sezonu dosavadní kariéry. Pro nováčky to nebylo nic snadného, ale na druhou stranu to byla motivace se zlepšovat, s týmem neustále tvrdě pracovat. Automobilové rally jsou však u vás úžasné. Nejen kvůli obtížnosti a obsazení, ale hlavně kvůli atmosféře. A díky firmě Kubala a všem našim dalším partnerům se nyní můžeme zúčastnit jedinečného dobrodružství, jak lze nazvat Barum Czech Rally. Jedná se o kultovní podnik pro české posádky i fanoušky. V minulosti ve Zlíně závodilo i mnoho polských dvojic a bude skvělé, se mezi ně nyní zařadit. Jsem si však vědom důležitosti závodu pro vývoj v poháru. Každý bod bude na konci sezony důležitý a k Barumce budeme s tímto vědomím přistupovat. Na extrémně těžkých zkouškách bude velmi snadné udělat chybu,“ komentuje start ve Zlíně polský jezdec.

img-responsive

Rally Kopná (CZE) | foto: Jan Dušek, RallyZone.cz

Po Pačejově si naordinoval dovolenou a odpočinek Tomáš Arnošt. Jeho navigátor Jan Nešpor loni dovedl k třetí pohárové příčce Martina Baďuru, takže společně mohou vytvořit silný tandem, který může prohánět favority.

V pozměněné sestavě se ve Zlíně představí i tým Jana Pilaře. Romana Švece, jenž pojede s Reném Dohnalem, vystřídá na pozici spolujezdce Michal Cibulka.

„S Michalem pojedeme jen sobotní etapu. Barumka je pro mě jedna velká neznámá. S tratí jsem se částečně seznamoval z loňských on-boardů a bude to obrovská výzva. Co se týče umístění, budu spokojen, když za sebou udržíme Tomáše Arnošta a skvělé by bylo mít za sebou i Szymona Žarloka. Na co se neskutečně těším, to je páteční speciálka v ulicích Zlína. Tamní atmosféru jsem zažil jako divák a nemůžu se dočkat, až ji zažiji jako závodník. To bude něco,“ věří Jan Pilař.

Pro Michala Koláře s Davidem Uhříčkem bude mít Barum Rally přívlastek domácí. Loňskou premiéru zastavila havárie na Rajnochovicích (letos v harmonogramu chybí).

img-responsive

Rally Hustopeče (CZE) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

„Na Barumku se těším jako malý kluk. Je doma, závod beru jako vrchol sezony, kdo by se netěšil. Městská rychlostka je fantastická a loňská atmosféra byla neuvěřitelná. Také letos jsou v harmonogramu krásné erzety, každá má své kouzlo a některé pojedeme vůbec poprvé. V plánu máme jet celou Barumku a chceme si ji od startu až do cíle užít. Tak snad se to podaří. Jen bych se přimlouval za to, aby bylo na Barumku hezké počasí a ne podmínky, které panovaly loni. Ale uvidíme, jak nakonec bude, neboť to bude pro všechny stejné. Teď už jen s chutí vyrazit vstříc erzetám,“ těší se Michal Kolář.

Na startu pak nebude chybět jeden člen loňské vítězné posádky, spolujezdec Martina Vopatřila Karel Voltner. Ten usedne vedle zlínského nováčka Filipa Ocelky.

img-responsive

Rally Hustopeče (CZE) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

„Na Barum rally jsem se chodil dívat už jako malý kluk a vždy doufal, že ji jednou pojedu. Proto se na Barumku nesmírně těším. Nakonec jsme se i díky podpoře sponzorů rozhodli jet celou soutěž, za což všem moc děkuju. Barum rally pro mě bude zase o sbírání zkušeností, s cílem dále se zlepšovat. Důležité pro mě bude neublížit autu a maximálně si užít každý kilometr až do cíle,“ věří Filip Ocelka.


Průběžné pořadí XTG ADAM Cupu 2019 (4/7, zápočet šest výsledků ze sedmi):

Stříteský 100, 2. Žarlok 70, 3. Štefan 60, 4. Pilař 46, 5. Arnošt 44, 6. Kolář 44, 7. Dvořák 30, 8. Petráš 22, 9. Brtníček 20, 10. Klvaňa 14, 11. Ocelka 14, 12. Šimánek 8
 

Kalendář XTG ADAM Cup 2019

- 13. 4. Rallysprint Kopná
- 1. 6. Rally Vyškov
- 15. 6. Rally Hustopeče - I. etapa
- 27. 7. Invelt Rally Pačejov
- 17. 8. Barum Czech Rally – I. etapa
- 15. 9. Rally Jeseníky
- 19. 10. 3-Städte-Rallye (D)
 

Finanční prémie za umístění v jednotlivých závodech XTG ADAM Cupu 2019:

Promotér XTG motorsport klub v AČR vypisuje pro jednotlivé závody následující finanční prémie pro prvních pět posádek v cíli každé soutěže v rámci pohárové klasifikace

místo 30 000 Kč
místo 15 000 Kč
místo 10 000 Kč
místo 5 000 Kč
místo 3 000 Kč
 

Finanční prémie za konečné umístnění v XTG ADAM Cupu 2019:

Promotér XTG motorsport klub v AČR na konci sezóny, po skončení závěrečného podniku XTG ADAM Cupu 2019, ocení tři nejúspěšnější účastníky následujícím způsobem:

místo 75 000 Kč
místo 50 000 Kč
místo 25 000 Kč 
 

Aby byl jezdec zařazen do celkové klasifikace, musí odstartovat v nejméně pěti závodech (ve čtyřech závodech v ČR + 3–Städte Rally). 

 
OPEL ADAM CUP – Technická data:

Motor: 1.6 ECOTEC 16V, variabilní časování ventilů, řídicí jednotka BOSCH Motorsport

Výkon: 103 kW / 140 k při 6500 ot/min

Toč. moment: 160 Nm při 4700 ot/min

Převodovka: Sekvenční 5-stupňová Sadev, lamelový samosvorný diferenciál

Podvozek: Nastavitelný soutěžní podvozek REIGER, tlumičové vzpěry McPherson, silentbloky Uniball, specifikace pro asfalt a šotolinu

Řízení: Hřebenové s elektrohydraulickým posilovačem

Kola: Hliníkové disky EVO Corse 6,5 x 16 (asfalt), 6 x 15 (šotolina)

Brzdy: „Fly-off“ hydraulická ruční brzda, regulace tlaku brzd zadní nápravy, 4-pístkové kotoučové brzdy Brembo vpředu, vzadu jednopístkové kotoučové brzdy.

Brzd. kotouče: 305 mm ventilované vpředu, 264 mm vzadu

Karoserie: Lehký skelet, integrovaná bezpečnostní struktura, ochrana motoru a palivové nádrže

Interiér: Sedadla SPARCO Competition (kompatibilní se systémem HANS), integrovaný hasicí systém, suchý akumulátor.

Exteriér: Komponenty karoserie „OPC Line“, rychloupínače kapoty motoru a víka zavazadlového prostoru, tažná oka

Elektronika: Soutěžní přístrojový panel, LCD indikátor řazení, palubní počítač navigátora MONIT, centrální ovládací panel, lampa na čtení map

Rozměry: délka: 3698 mm, šířka: 1720 mm, výška: 1442 mm, rozvor: 2310 mm

Hmotnost: 1090 kg

Bližší informace k poháru: Zdeněk Pekárek, XTG motosport, tel: +420 608976661, e-mail: zdenek.pekarek@opel-motorsport.cz 

Loading...
 
Vytisknout

Diskuze: Účastníky XTG ADAM Cupu čeká vrchol sezony

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

S kolem navíc bylo po výsledku

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

BCRZ: Další parádní představení Stříteského s Mikulíkem

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Rentor racing na Barumce v cíli s dvěma vozy

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Šťastná sedmička: Pešl vyhrál na Barumce a je mistrem republiky ve své třídě

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Úspěšná sezóna se smolným koncem

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Pechovo Ford Barumku nevydržel

reklama

Doporučujeme

Rally dětem

Barum Czech Rally Zlín dětem

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Ohlasy jezdců v cíli

  2. Mareše a Hlouška čeká ve Zlíně velké finále

  3. Star Rally Historic vyhrál obhájce prvenství Neumann

  4. RUFA SPORT na Barum Rally s majstrom FIA ERC Alexeyom Lukyanukom

  5. Kopecký králem barumky, slaví osmý triumf!

  6. Také letošní barumka přitáhla zájem médií

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud