Erik Cais dostal nečekaný dárek

Zdeněk Weiser, 6. srpna 2020, 14:45 Google+

Úvodní soutěž evropského šampionátu Rally Roma di Capitale neskončila pro posádku Cais – Žáková nejlépe. Už na první rychlostní zkoušce Erik poškodil u Fordu Fiesty R5 MkII týmu Orsák Rallysport závěs kola. Do závodu se vrátil až druhý den, kdy dojel mezi juniory sedmý. Deset dnů po této tvrdé italské lekci slavil Erik Cais 21. narozeniny. Narodil se ve stejný den jako legendární skotský soutěžní jezdec Colin McRae, který je jeho vzorem. Originální podpisová karta mu připomněla, že ho neúspěch nesmí odradit a musí bojovat dál.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Cais, Erik

Cais, Erik | foto: Archiv jezdce

Sdílejte článek

Na opožděný start seriálu ERC se dvojice Erik Cais – Jindřiška Žáková pečlivě připravovala. Nenechala si ujít náročnou Rally Bohemia (8. místo) a v pondělí před startem italské soutěže se zúčastnila závěrečného testu 50 km severně od Říma. Fryštácký mladík si při té příležitosti poprvé vyzkoušel nejtvrdší směs pneumatik Michelin, která je určena pro teploty nad 30°C. A právě takové vysoké letní teploty během závodního víkendu na Apeninském poloostrově panovaly.

„Po testu jsme byli velmi spokojeni, ale samotný závod pro nás nezačal dobře,“ vysvětluje Erik situaci na smolné úvodní zkoušce. „Když jsme přijížděli na start RZ1, museli jsme dlouhých 40 minut stát kvůli havárii jednoho z vozů jedoucího před námi.  S touto, pro nás úplně  novou,  sadou nejtvrdších pneu  nemáme velké zkušenosti. Zahřívají se na rozdíl od střední směsi velmi pomalu. Bohužel jsem špatně odhadl nájezdovou rychlost na mostek kousek po startu. Zadním kolem jsme narazili do betonové části mostku. Hned bylo jasné, že zavěšení fiesty nevydrželo. Ve voze vezeme mnoho náhradních dílů a byli jsme rozhodnutí vše opravit. Za cílem jsme bohužel museli odstoupit, protože poškození bylo většího rozsahu.“

V servisu skvělí mechanici týmu Orsák Rallysport vůz opravili a česká posádka mohla vyrazit v rámci superrally alespoň do druhé nedělní části soutěže. Tu už absolvoval Erik Cais kompletní a na jednom měřeném úseku dokázal zajet v kategorii ERC1 Junior pátý čas. V rámci druhé etapy byla naše posádka klasifikována na 7. místě, celkově získala první letošní evropské body za 9. příčku ve své juniorské kategorii.

„Během této rally jsme nasbírali mnoho cenných zkušeností, říká Erik. „Kromě  poznatků o nových pneu  to bylo i rozhodnutí, že musíme upravit náš rozpis. Rozdíl mezi vozy R2 a R5 je přece jen značný a my se tomu musíme více přizpůsobit. Věřím, že při našem dalším startu na šotolinové Rally Liepaja v Lotyšsku budeme silnější.“

 

 

 

Vytisknout

Diskuze: Erik Cais dostal nečekaný dárek

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Rally Šumava (CZE)

Jan Talaš „Loňskou Šumavu jsem si užíval na 300 %.“

Rentor RallyCup Kopřivnice - leden

Rentor RallyCup - lednové foto Kuby Machálka

Rally Hustopeče (CZE)

Tomáš Pospíšilik: V brzké době přibude do rodiny nová "čtyřkolka"

Rally Fulnek - Odry (CZE)

Martin Černý „Letos to budou sporadické starty a životní krok“

Rallye Monte Carlo

Rally Monte Carlo - foto Kuby Machálka

Rally Pačejov (CZE)

Otakar Zenkl „Užívám si každý kilometr rychlostní zkoušky.“

reklama

Doporučujeme

Rally Železné Hory (CZE)

Železné hory v galerii Honzy Merty

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Rentor RallyCup - lednové foto Kuby Machálka

  2. Jan Talaš „Loňskou Šumavu jsem si užíval na 300 %.“

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud