Martin Koči obhájil prvenstvo v Tatrách

Roman Ordelt, 7. května 2019, 15:13 Google+

Nech žije staronový vládca tatranskej rally! Posádka ŠKODA Slovakia Motorsport v zložení Martin Koči, Radovan Mozner na vozidle Škoda Fabia R5 s prehľadom vyhrala 46. ročník Rallye Tatry najstaršej automobilovej súťaže na Slovensku. Úradujúci majstri Slovenska obhájili minuloročné prvenstvo a spod Tatier si odviezli maximálny bodový zisk do domáceho šampionátu. Tohtoročná rally v Poprade ponúkla všetko, čo pod Tatry patrí. Súťažiaci sa museli vysporiadať počas dvojdňovej rally s veľmi náročnými podmienkami. Meteorológovia sľubovali silný dážď a ochladenie. Zatiaľ čo počas soboty sa postupne išlo na vysychajúce trati, v nedeľu prišiel vytrvalý dážď a v niektorých vyššie položených miestach dokonca sneh.

Rally Tatry (SVK)

Rally Tatry (SVK) | foto: Hlinka, Daniel

Tatranská rally odštartovala v nedeľu 5. mája do druhého súťažného dňa. V rámci Majstrovstiev Slovenska sa hodnotí každá etapa ako samostatný súťažný deň. Štartovné poľa zamierilo na nové rýchlostné skúšky v oblasti Spišskej Magury s názvom Magura (dĺžka 11,70 km) a Tatranská (dĺžka 15,60 km). Počasí ukázalo počas nedeľňajšieho dopoludnia svoje odvrátenú tvár. S náročnými podmienkami sa najlepšie vysporiadal opäť dvadsaťšesťročný Košičan Martin Koči, ktorý bol najrýchlejším jazdcom aj v nedeľu. "Bol to náročný víkend predovšetkým kvôli počasiu, Išli sme určitý kompromis medzi rýchlosťou a bezpečnosťou. Konkurencia išla veľmi rýchlo. Naša stratégia fungovala skvele, vyhrali sme a získali sme plný počet bodov, čo sa bude hdit v závere sezóny. Výhru určite oslabíme s tímom,“ povedal Martin Koči.

Druhé miesto v absolútnej klasifikácii vybojovali bratia Jaroslav a Erik Melichárekovci štartujúci na vozidle Ford Fiesta RS WRC z tímu Zaneti Motorsport. "So ziskom druhého miesta v silnej konkurencii sme spokojní. V sobotu sa nasadilo veľmi rýchle tempo, druhý deň boli podmienky ešte ťažšie, pretože pršalo a snežilo. Išli sme rozumným tempom, nechceli sme riskovať a strážili sme si druhé miesto," vysvetlil Melichárek, ktorý v rámci slovenských šampionátu boduje iba vo svojej triede a do absolútnej klasifikácie body neberie.

Tretí celkovo, ale druhý v hodnotení nedeľňajšieho dňa došiel štvornásobný slovenský šampión Grzegorz Grzyb z Poľska (Škoda Fabia R5, Rufa Sport). V závere náročnej nedeľe dotieral aj na Kočího, keď mal stratu 8,4 sekundy. "Sme šťastne v cieli, čo je hlavné. Včera sme na začiatku krátko viedli, ale prišiel defekt a kontakt s čelom sme stratili. Aj po tejto strate sme išli stále rýchlo a bojovali sme až do konca. V nedeľu sme chceli vyhrať, v závere sme zatiahli, ale posledná skúška bola zrušená. Verím, že nabudúce to bude ešte lepšie," povedal štyridsaťjedenročný poľský jazdec.

Kvalitné výkony predvádzal počas celého víkendu ambasádor súťaže Ondřej Bisaha z Českej republiky (Ford Fiesta R5, KM Polčin Rally). V sobotu bol v rámci slovenského šampionátu druhý, v nedeľu bral body za štvrté miesto. "V sobotu sme brali výsledok so šťastím, dnes to bolo naopak. Bohužiaľ nedošlo k výmene tlmičov a zbytočne sme stratili v absolútnom poradí jedno miesto. Boli to krásne preteky, nedeľné rýchlostné skúšky perfektné. Po organizačnej stránke úplne bez chýb. Verím, že na budúci rok opäť prídeme,“ uviedol Bisaha.

Veľmi rýchle časy zajazdil po oba dni Jozef Béreš ml. (Škoda Fabia R5, SK DER Rally Team). Nebyť výletu mimo trať hneď na začiatku súťaže, mohol byť vo výsledkovej listine ešte vyššie. "Náročná súťaž a veľmi ťažké podmienky, skrátka masaker. Od dažďa až po sneh, bola to veľmi ťažká voľba pneumatík, trochu som nahnevaný, že sa zrušila posledná rýchlostná skúška. Boli sme rozbehnutí so šancou vybojovať tretie miesto. Ale nevadí, máme pred sebou ďalšie preteky," povedal Dodi Béreš.

V hodnotení triedy 3 vyhral s viac ako minútovým náskokom pred Lukášom Lapdavským Prešovčan Tomáš Konečný (Subaru WRX STi, Slovakia Rally Systém). "S výkonom sme spokojní. V nedeľu nám chvíľu nefungoval diferenciál, ale potom už sme išli bez problémov. Trate boli pekné, súťaž sme si nádherne užili. Rýchlostná skúška Šuňava je nádherná, takisto úsek Tatranská je perfektný," uviedol Konečný.

V hodnotení dvojkoliek a triedy 6 bol na prvom mieste klasifikovaný Martin Koiš (Ford Fiesta, Ford Team RS Slovakia), ktorému víťazstvo doslova spadlo do lona. Po celý priebeh súťaže viedol Rastislav Chvála (Peugeot 208 R2), ale technické problémy (palivové čerpadlo) v samotnom závere zapríčinili, že neuzrel cieľovú rampu. Hodnotenie triedy 5 vyhral Vladimír Hudy (Renault Clio, Ambruz Racing), v triede 12 bol najrýchlejší František Fusko (Seat Leon TDi, Kesko Racing). V ostatných triedach bol na štarte iba jeden zástupca. V triede 11 Miloslav Majerčák (VW Polo Proto, L Racing team) došiel na slušnom trinástom mieste v absolútnom poradí.

Popri hlavnej súťaže sa uskutočnil aj premiérový ročník Rallye Tatry Legend - jazda pravidelnosti historických automobilov. Medzi trinástimi štartujúci si viedla najlepšie posádka Gabriel Szenderák, Gabriel Lapšanský na vozidle Škoda 110 R, druhí boli Stanislav Koiš, Zdeno Rumanovský (Ford Sierra Cosworth RS), tretí skončili Martin Andrišek, Marian Husenica (Škoda 130 LR).

Rally pod Tatrami sa išla ako úvodný podnik Slovenského Rally Pohára (SRP). Tu si najlepšie vedľa bratská dvojica Pavol a Štefan Spišakovci na voze LADA VFTS, v súčte oboch dní bol o 7,9 sekundy pomalší Tomáš Polovka (Seat Ibiza), tretí došiel Peter Ďurkovič (LADA VFTS) a odstupom necelých troch minút. Kým Spišák vyhral hodnotenie sobotňajšej dňa, Polovka bol najrýchlejší v nedeľu.

Konečné poradie v absolutnej klasifikácii:

1. Koči, Mozner (SVK, Škoda Fabia R5)                                1:05:12,8 hod

2. J. Melichárek, E. Melichárek (SVK, Ford Fiesta RS WRC)     + 45,4 s

3. Grzyb, Wróbel (POL, Škoda Fabia R5)                               + 1:19,7 min

4. Bisaha, Těšínský (CZE, Ford Fiesta R5)                            + 1:33,8 min

5. Béreš jr., Šintal (SVK, Škoda Fabia R5)                             + 2:01,0 min

6. Gavlák, Horniaček (SVK, Škoda Fabia R5)                        + 4:09,7 min

7. Chwist, K. Heller (POL, Hyundai i20 R5)                            + 6:04,6 min

8. Drotár, Ferenc (SVK, Škoda Fabia R5)                               + 6:08,1 min

9. Konečný, Lejko (SVK, Subaru WRX STi)                            + 8:00,0 min

10. L. Lapdavský, J. Lapdavský (SVK, Subaru Impreza WRX STi) + 10:30,4 min

11. Koiš, Siska (SVK, Ford Fiesta), 1. místo 2WD                 + 10:44,1 min

Majstrovstvá Slovenska – 2. súťažný den: 1. Koči, 2. Grzyb + 8,4 s, 3. Béreš + 26,7 s, 4. Bisaha + 43.8 s, 5. Gavlák 1:40,5 min, 6. Trněný + 1:53,0 min, 7. Drotár 2:12,1 min, 8. Chwist + 2:15,0, 9. Konečný + 3:30,9 min, 10. L. Lapdavský + 4:25,7 min, 11. Koiš (1. místo 2WD) + 4:51,7 min.

Neoficiálne poradie Majstrovstvá Slovenska po 4. kole: 1. Koči 102, 2. Grzyb 92, 3. Bisaha 84, 4. Béreš 70, 5,.Pech 60, 6. Konečný 46, 7. Trněný 44, 8. Gavlák 34, 9. Odložilík 32, 10. Čech 32 atd.