Navigátorka Žáková absolvovala 100 soutěží. Musíte počítat se vším, říká a sní o Dakaru

RallyZone.cz, 23. března 2021, 10:49 Google+

Je jednou z mála ženských navigátorek, která má za sebou 100 rallye soutěží. Jindřiška Žáková takové jubileum zaznamenala po Rallye Ciocco. Tu absolvovala s nadějným českým pilotem Erikem Caisem.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Žáková, Jindřiška

Žáková, Jindřiška | foto: Archiv jezdce

Sdílejte článek

„Nečekala sem, že se k takovému číslu dostanu. Těším se hlavně na další zahraniční soutěže a mým snem je zkusit Rallye Dakar,“ prohlásila Žáková z týmu Orsák Rallysport. Dále přiznala, že zbožňuje rychlost a během rychlostí zkoušky se v kokpitu závodního vozu vůbec nebojí.

První automobilovou soutěž absolvovala v roce 2012, a to na Rally Vrchovina. Jak se k tomu Jindřiška Žáková dostala? Náhodou. „Jeden kamarád mi nabídl, jestli bych si to nezkusila. A tak jsem souhlasila,“ popisovala dnes už zkušená navigátorka. „Tehdy jsem si ale vůbec nedokázala představit, co tahle činnost obnáší. A co je všechno potřeba umět.“ Navigátor v závodním voze je totiž důležitou osobou, společně s pilotem připravují podrobný rozpis průjezdů rychlostních zkoušek a s předstihem hlásí, jaká další zatáčka bude následovat.

„Pro přípravu dělám vždy maximum. Každému jezdci vyhovuje něco jiného a snažím se jim přizpůsobit,“ prozradila Žáková, která se prý nikdy nebála. Přitom například v českých rallye soutěžích se jezdí přes 130 km/h po okresních silnicích kolem kterých rostou stromy. „Když otevřete dveře od závoďáku a sedáte do něj, nějaké obavy si vůbec nepřipouštím. Samozřejmě se může stát všelicos, musíte počítat se vším. Rallye je určitě náročná. Mě ale nesmírně baví,“ prozradila navigátorka, která spolupracovala s Jiřím Sojkou nebo například s Martinem Vlčkem. Odtud se pak dostala k Eriku Caisovi, který je považovaný za největší český talent.

„Má určitě velký potenciál k tomu, aby se jednou dostal do mistrovství světa WRC. Při jízdě je maximálně koncentrovaný a profesionální,“ dodala Žáková, která ve své kariéře šestkrát vyhrála. Společně s Caisem má stejné potěšení v podmínkách. „Mám moc ráda, když je během soutěže špatné počasí a třeba bláto na trati. To nám s Erikem vyhovuje, v tom se cítíme silní,“ tvrdila navigátorka, která rovněž ráda jezdí na kole. I to mají společné s Caisem, jenž byl profesionálem na horských kolech.

V běžném životě ráda cestuje a objevuje nová místa. S úsměvem dodává: „Mým největším snem je účast na Rallye Dakar. Je to nejtěžší motoristická soutěž světa a navigování je tam velmi náročné a zcela jiné než na jaké jsem zvyklá. Tahle výzva mě velmi láká.“ V současné době má pohledná navigátorka trochu jiné cíle, a to uspět s Erikem Caisem na mistrovství Evropy. „Pro vítězství uděláme vše co je v našich silách.“

Zdroj: PR, Jiří Uhlíř

 

Vytisknout

Diskuze: Navigátorka Žáková absolvovala 100 soutěží. Musíte počítat se vším, říká a sní o Dakaru

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Rentor RallyCup Kopřivnice - duben

Rentor RallyCup test ve fotografii

Valašská Rally (CZE)

Sladkokyselá příchuť Valašské rally

Rally Hustopeče (CZE)

Hustopečská rally a červen patří k sobě

Valašská Rally (CZE)

Mareš s Buchou posbírali na valašsku slibné body

Racing21

Racing21: Sezona 2021 ve znamení sportovní pestrosti

Valašská Rally (CZE)

Minařík Racing zahájil sezonu vítězně

reklama

Doporučujeme

Valašská Rally (CZE)

Valašská rally láká sedmdesátku posádek

Čtěte dále

Nejčtenější články

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud