Jan Kopecký se stal králem barumky

Roman Ordelt, 27. srpna 2018, 11:14 Google+

Český pilot Jan Kopecký (Škoda Fabia R5) s navigátorem Pavlem Dreslerem vyhrál počtvrté za sebou Barum Czech Rally Zlín a celkově si připsal sedmé vítězství v soutěži, která se letos jela jako šestý podnik Mistrovství Evropy v rally (ERC) a šestý díl Autoklub Mistrovství České republiky v rally 2018 (MCR). Druhé místo obsadil Alexej Lukjaňuk z Ruska (Ford Fiesta R5) se spolujezdcem Alexejem Arnautovem, který zaostal za vítězem o 7,5 vteřiny. Bronzovou příčku získala španělská posádka ve složení Daniel Sordo, Carlos Del Barrio (Hyundai i20 R5), která ztratila 53,6 vteřiny.

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Barum Czech Rally Zlín (CZE) | foto: Jan Dušek, RallyZone.cz

Jan Kopecký rozhodl o výhře ve 48. ročníku na Barum Czech Rally v nedělní druhé etapě. V závěrečný den závodu vyhrál tři ze šesti rychlostních zkoušek a dokázal smazat manko, které nabral v první etapě kvůli třem defektům. Díky skvělé nedělní jízdě vyhrál už 23 tuzemský závod v řadě. „V neděli jsme udělali, co jsme mohli. Pro druhou sekci druhé etapy jsme zvolili pneumatiky na sucho a tento tah nám vyšel. Máme výborné špiony. Jsme šťastní za další vítězství na barumce a děkujeme divákům za fantastickou podporu," řekl šestatřicetiletý Kopecký.

Rodákovi z Opočna byl celý víkend největším konkurentem Alexej Lukjaňuk, kterému se na rozdíl od soupeřů vyhýbaly defekty. Přestože zvolil opatrnější tempo, stačilo mu to na vedení po úvodní etapě. Jenže nedělní nástup Kopeckého nezachytil a raději kontroloval druhou pozici, díky které si upevnil vedení v evropském šampionátu. „Bohužel jsme neměli v závěru soutěže vhodné pneumatiky, takže nešlo více bojovat. Omlouvám se divákům," uvedl sedmatřicetiletý Lukjaňuk, který skončil druhý i před rokem.

Napínavý byl také souboj o třetí příčku, kterou si v neděli zajistila španělská hvězda Daniel Sordo, tovární jezdec stáje Hyundai. Pravidelný účastník mistrovství světa nakonec porazil domácího Miroslava Jakeše (Škoda Fabia R5) o tři desetiny vteřiny. „Byla to hezká a velmi náročná soutěž ve skvělé atmosféře. Upřímně, o umístění tady ve Zlíně tolik nešlo. Nevěděl jsem, co tady čekat," poznamenal pětatřicetiletý Sordo po své premiérové účasti na Barum Czech Rally Zlín.

V kategorii dvoukolek zvítězil lídr juniorského evropského šampionátu U27 Martinš Sesks z Lotyšska (Opel Adam R2), který vyhrál i kategorii ERC3. V kategorii ERC2 byl na startu pouze maďarský jezdec Tibor Érdi jr. na voze Mitsubishi Lancer EVO X, který dojel na cílovou rampu v celkové klasifikaci na 23. místě. V kategorii vozů RGT vyhrál Raphaël Astier z Francie (Fiat 124 Abarth), druhý skončil Rumun Simone Tempestini na voze stejné značky.