K bezpečnosti Rally Bohemia by měly přispět i nové tratě

Aleš Holakovský, 20. června 2019, 14:27 Google+

Tak jako každý rok, i letos klade pořadatel Rally Bohemia primární důraz na bezpečný průběh soutěže. Bezpečnostní plán, který byl schválen bezpečnostním delegátem Autoklubu ČR, má letos plných 303 stran. Nové technické tratě nepotřebují využití bezpečnostních zpomalovacích retardérů.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Rally Bohemia (CZE)

Rally Bohemia (CZE) | foto: Jan Dušek, RallyZone.cz

Sdílejte článek

Vše nasvědčuje tomu, že nové tratě rychlostních zkoušek budou přínosem i z hlediska bezpečnosti. „Díky pomalejšímu a technickému profilu nových tratí na nich předpokládáme nízké rychlostní průměry. Proto na nich nebudou muset být umístěny žádné jezdecky nepopulární a ze sportovního hlediska často sporné zpomalovací retardéry. To je dnes v podmínkách českých soutěží věc už téměř nevídaná. Tento fakt ocenil i zástupce jezdců Petr Černohorský, který trať Rally Bohemia 2019 kontroloval,“ říká ředitel Rally Bohemia Petr Pavlát. Petr Černohorský k trati letošní Rally Bohemia prohlásil ještě toto: "Pořadatel mě velmi mile překvapil, protože tři čtvrtiny tratí nebyly za poslední ročníky Rally Bohemia k vidění. Jsou to tratě velmi technické, plné střídání rytmů, povrchů a neustálé akce. Velice si vážím faktu, že si dal pořadatel tolik práce s přípravou nových rychlostních zkoušek." Kontrolu tratí z hlediska bezpečnosti pak ještě provedl Jan Regner.

Jelikož převážná část rychlostních zkoušek letošní 46. Rally Bohemia je zcela nová, tak i bezpečnostní plán musel být z většiny vytvořen jako zcela nový. V bezpečnostním plánu jsou přehledně graficky znázorněna bezpečnostní opatření na každém metru trati rychlostních zkoušek, která pak jednoznačně stanoví podobu a bezpečnostní organizaci každého úseku. Za velkou spoustu hodin strávených v terénu, ale hlavně pak u počítače, patří dík zejména hlavnímu činovníkovi pro bezpečnost Janu Šrámkovi. Bez jeho mravenčí mnohaměsíční práce by se rally nemohla konat, ač je tato práce v zákulisí soutěže pro běžného diváka téměř neviditelná.  

Bezpečnost rally má i svůj symbolický rozměr. „Většina rally ve startovních listinách nepoužívá číslo 13. Zřejmě z důvodu, že je považováno za nešťastné. Naopak svatebčané mají zřejmě toto číslo rádi, protože v okolí tratě RZ se konají v sobotu 13. července minimálně dvě svatby, jejichž průběh musíme koordinovat s průběhem rally. Věříme, že problémy s rally související budou v životě novomanželů jejich poslední a přejeme jim dlouhá léta prožitá ve vzájemné úctě a lásce,“ přeje svatebčanům s úsměvem ale i upřímností Petr Pavlát.

Trať Rally Bohemia vede členitou hornatou krajinou, která pravověrným fanouškům rally nabízí zajímavá a bezpečná místa ke sledování rally na vyvýšených místech a v dostatečné vzdálenosti od trati rychlostní zkoušky, která ale zpravidla neoplývají pohodlným příjezdem pro automobil. Takové místo je nutné zaujmout ještě před startem rychlostní zkoušky a během ní v žádném případě nevstupovat na trať! Na takových místech žádáme diváky o velmi přísné dodržování pokynů pořadatele a samozřejmě bezpodmínečné respektování vyznačených zakázaných prostor. “Je třeba vyvarovat se zejména jakéhokoliv přecházení nebo přebíhání přes trať během rychlostní zkoušky. Pozor dejte i během vložených průjezdů ECO energy Rally Bohemia – elektrická auta na rozdíl od klasických závodních téměř nejsou slyšet, takže i když nejedou klasickou rychlostní rally, mohla by na trati někoho nečekaně překvapit,” upozorňuje hlavní činovník pro bezpečnost Rally Bohemia Jan Šrámek.

Všichni diváci jsou na Rally Bohemia vítáni a bude pro ně připravena řada atraktivních diváckých míst, která jsou volena tak, aby na ně byl jak dobrý a bezpečný přístup, tak aby na nich nehrozilo divákům žádné nebezpečí. Přes všechna bezpečnostní opatření ovšem stále platí, že rally je sice nesmírně atraktivní sport, ale zároveň může být pro všechny účastníky nebezpečný – nikdy nelze vyloučit nepředvídatelnou technickou závadu nebo třeba uvolněné kolo automobilu, které se vydá vlastní cestou. Je tedy třeba být během sledování rally ve střehu věnovat se průjezdům automobilů, aby člověk mohl včas reagovat na případnou nečekanou situaci.

Pořadatel Rally Bohemia žádá diváky, aby se pohybovali pouze ve vymezených diváckých prostorech a v žádném případě nevstupovali do prostor označených jako zakázané. Jedná se zejména o místa blízko tratě RZ nebo pod její úrovní, místa na vnější i vnitřní straně zatáček. Zvýšenou pozornost své bezpečnosti a dění na trati musí diváci věnovat v místech, kde vozy dosahují vysokých rychlostí a zejména za horizonty!

46. Rallye Bohemia se koná o víkendu 12. – 14. července 2019. Na posádky čeká trať o celkové délce 551 kilometrů, z toho 160 kilometrů tvoří rychlostní zkoušky, letos z velké části zcela nové. Pořadatelé Rally Bohemia přejí všem divákům vzrušující sportovní zážitky při dodržení všech bezpečnostních zásad.

Další informace a zajímavosti k soutěži můžete sledovat také na sociálních sítích. Tradičním generálním partnerem 46. Rally Bohemia 2019 je automobilka ŠKODA AUTO.

Na sociálních sítích je Rally Bohemia k nalezení na těchto účtech:
Facebook: www.facebook.com/rallybohemia 
Youtube: www.youtube.com/user/RallyBohemia 
Instagram: www.instagram.com/rallybohemia 

Bc. Aleš Holakovský, tiskový mluvčí
46. RALLY BOHEMIA
e-mail: press@rallybohemia.cz 
web: www.rallybohemia.cz 

 

 

Loading...
 
Vytisknout

Diskuze: K bezpečnosti Rally Bohemia by měly přispět i nové tratě

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Rally Wales GB (GBR)

Změna v týmu Škoda Motorsport před Rally Wales

Grzyb, Grzegorz - Wróbel, Jakub

Grzyb s Wróbelom odviezli z Veľkého Krtíša pre RUFA SPORT striebro

Veľký Krtíš (SVK)

Piate miesto z Veľkého Krtíša pre Kamiro a Trněného

Daniel, Petr

Petr Daniel jun.: „V Pačejově se nám zadařilo, ve Vsetíně na to snad navážeme“

Setkání mistrů

Podzim v Sosnové patří Setkání mistrů

Rally Kroměříž (CZE)

Galerie Milana Procházky

reklama

Doporučujeme

Rally Hustopeče (CZE)

Technika nedovolila Kamiro Racingu s Trněným dojazdiť Hustopeče

Čtěte dále

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud