Barumka aj Ostrá Lúka v podaní L Racing

Martin Trenkler, 2. září 2016, 15:08 Google+

Preteky automobilov do vrchu pod názvom "L Racing Ostrá Lúka" boli predposledným podujatím Majstrovstiev Slovenska. Zdanlivo krátku trať úspešne zdolávali tiež jazdci tímu L Racing. Okrem toho uplynulý víkend zápasil tím aj na slávnej Barum Czech Rally Zlín.

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Barum Czech Rally Zlín (CZE) | foto: Jan Dušek, RallyZone.cz

O titule absolútneho majstra Slovenska v kopcoch sa rozhodne až o tri týždne v poľskej Korczyne. Postaral sa o to jazdec L Racingu Věroslav Cvrček ml., ktorý so Škodou Fabia RS2000 vyhral sobotňajšie preteky a v nedeľu so stratou jednej sekundy skončil druhý, no stále pred najväčším konkurentom Igorom Drotárom.

Věroslav Cvrček ml.: "Aj keď je trať pri Ostrej Lúke veľmi krátka a ľahko zapamätateľná, nie je vôbec jednoduchá. Veľmi dôležitá je voľba optimálnej stopy a brzdných bodov. Každá drobná chyba môže zamiešať poradím. Opäť sme prišli bojovať o víťazstvo. To sa nám poadrilo po oba dni. V sobotu som dokonca vyhral absolútne a navyše som v druhej jazde prekonal traťový rekord pre vozidlá kategórie 1. V nedeľu som po prvej jazde viedol o 0,001 s, v druhej som však urobil malú chybu a víťazstvo nám ušlo. Šlo sa skutočne naplno, čo dokazuje fakt, že som vyrovnane bojoval proti formule. Ďakujem L Racingu za podporu a dôveru. Dúfam, že som tomuto skvelému tímu vynahradil radosť za predošlé preteky."

Ján Lipták sa opäť posadil do Mini John Cooper Works WRC a v triede A+2000 získal dve tretie miesta. Učňovský rok na kopcoch si so Škodou Fabia A1400 užíva mladý Denis Pavlík, ktorý domov odchádzal s dvomi víťaznými trofejami triedy A-1400. Dennis Zeťák na Opel Corsa C bral v sobotu rovnakú trofej v triede E1-1400.

Veľký svet medzi veľkými chlapcami

Vždy náročná Barum Czech Rally Zlín patrí silou početnej konkurencie a náročnosťou tratí k skutočnej európskej špičke. Napokon už roky patrí do kalendára veľkých Majstrovstiev Európy FIA ERC. Všetkých 230 kilometrov rýchlostných skúšok úspešne dokončili i Vlastimil Majerčák so spolujazdkyňou Michaelou Vejačkovou na špičkovom Forde Fiesta R5 EVO. Trate náročné na rozpis aj koncentráciu boli pre ambicióznu posádku opäť veľkou školou. Z celkovo 85 klasifikovaných posádok skončili na výbornom 14. mieste a 13. v najvýkonnejšej triede RC2.

Vlastimil Majerčák: "Sme spokojní, ako dopadla "Barumka". Auto je tiež celé a nazbierali sme skúsenosti, pričom sme sa opäť zrýchlili. Dobre sme sa takto rozjazdili pred Rally Košice. Zažili sme tiež nejké tie "momenty" - dvakrát nechcený výlet na lúku, dokonca bokom asi 400 m. Chvíľu potom trvalo, kým sme reštartovali elektroniku a naskočil motor, no nič vážnejšie sa nestalo. Dni boli veľmi dlhé a náročné, vytrápili nás vysoké teploty a nekonečné kilometre od rána do večera. Vyskúšali sme si tiež nové nastavenia, na ktoré sme predtým nemali takú odvahu. Zvládli sme aj výber a manažment pneumatík, vyhli sa nám i defekty. Ďakujem Miške za výbornú prácu, tímu L Racing za podporu a teraz sa už tešíme na Rally Košice."

Ján Lipták: "Ostrá Lúka, ktorej bol náš tím tiež hlavným partnerom, pre nás dopadla dobre. Napokon tesné súboje na špici vyšli aj v náš prospech. O titule sa teda rozhodne až v Poľsku. Rovnako ďalší naši jazdci odviedli dobrú prácu. Mini WRC sa každými ďalšími pretekmi zlepšuje a bral som to opäť ako vydarený test. Vlasto s Miškou úspešne dokončili európsku "Barumku" a zreteľne sa v tomto náročnom športe posúvajú ďalej."

Pomaly sa blíži koniec slovenskej motoristickej sezóny. Posledné podujatie MSR v rally s centrom v Košiciach je na programe 9.-11. septembra.