Náročná Kopná se stala kořistí Miroslava Jakeše

Roman Ordelt, 14. dubna 2019, 18:23 Google+

Pětadvacátý ročník Vančík Rallysprint Kopná 2019 vyhrála v náročných podmínkách na Slušovicku posádka Samohýl Škoda Team Miroslav Jakeš, Petr Machů na voze Škoda Fabia R5. Druhou příčku obsadila překvapivě smíšená posádka Erik Cais, Jindřiška Žáková (Ford Fiesta R5) pod hlavičkou A-Teamu s odstupem 10,8 vteřiny. Třetí příčku vybojovala po skvělém finiši dvojice Hyundai Kowax Racing Martin Vlček, Ondřej Krajča (Hyundai i20 R5) s odstupem 18 vteřin na vítězného Jakeše.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Rally Kopná (CZE)

Rally Kopná (CZE) | foto: Jan Dušek, RallyZone.cz

Sdílejte článek

Početné startovní pole jubilejní Kopné se muselo vyrovnat s rozmary počasí a se složitými podmínkami na trati. Ve Slušovicích byla zatažená obloha, panovala velká zima a tratě rychlostních zkoušek byly mokré a blátivé. Ve výše položených lesních úsecích byla po ránu dokonce okolní krajina pokryta sněhem a námrazou. Hned na začátku odstoupil největší favorit a vítěz čtyř posledních odjetých ročníků Kopné Tomáš Kostka, který představil fanouškům extovární vůz Ford Fiesta WRC ze stáje JanPro Racing Janne Tuohina. Bohužel hned na první erzetě Raková přišla citelná časová ztráta téměř šesti minut. „Krátce po startu se nám rozpadl ráfek na levém zadním kole. Poté už nemělo smysl dále pokračovat v závodě. Holt smůla, co se dá dělat. Vynasnažím se s tímto autem ještě někde svézt, snad to vyjde,“ řekl zklamaný čtyřiatřicetiletý Kostka. 

img-responsive

Rally Kopná (CZE) | foto: Jan Dušek, RallyZone.cz

Po odstoupení Kostky bojovalo o prvenství trio Miroslav Jakeš, Erik Cais a Antonín Tlusťák (Hyundai i20 WRC), když v těsném závěsu byl Martin Vlček. Nejlépe měl rallysprint rozjetý Jakeš, kterého nezbrzdila ani pětivteřinová penalizace za chybně projetý retardér na úvodním testu. Překvapením Kopné byl devatenáctiletý junior Cais při premiérovém startu  s vozem kategorie R5. S novou technikou se rychle sžil a na obávané erzetě Kameňák zajel dvakrát nejrychlejší čas! Jakeš se dostal do vedení po třetí rychlostní zkoušce a své vedení až do cíle nepustil. „Z vítězství máme samozřejmě radost. Závod to byl skvělý a zajeli jsme tady v silné konkurenci super výsledek. Chtěli jsme testovat gumy na suchu, což se nám nepovedlo. Oslavy nebudou velké, dám si jedno nebo dvě pivka,“ pověděl devětadvacetiletý jezdec z Hutiska-Solance.

img-responsive

Rally Kopná (CZE) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

Druhou příčku obsadil po skvělé jízdě talentovaný mladík Cais. Po celou dobu soutěže udržel vysoké tempo a až na drobné zaváhání ve vracáku na Všemině se vyvaroval chyb. „Celý závod byl velmi náročný, hodně rychlý, hodně vody na trati a moc to klouzalo. Užíval jsem si jízdu v erpětce. Na konci jsme dostali svolení, že můžeme zabrat, což se nám povedlo. Druhá příčka je parádní,“ uvedl devatenáctiletý talent, jehož čeká v květnu maturitní zkouška.

img-responsive

Rally Kopná (CZE) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

Po skvělém finiši vybojoval bronzovou příčku Martin Vlček při svém druhém startu  s korejským vozem Hyundai. Na poslední erzetě zatáhl a nechal za svými zády Tlusťáka. „Nesmírně vyrovnaný závod, občas už bylo auto i bez kontroly. Vůle držet plyn byla nakonec silnější než strach. Česká rally opět ukázala, že tady máme šikovné kluky, kteří umí zajet skvělé časy. Každopádně se jede hodně rychle,“ uvedl pětačtyřicetiletý jezdec z Hájova.

img-responsive

Rally Kopná (CZE) | foto: Jan Dušek, RallyZone.cz

Medailové příčky držel po celý průběh rallysprintu až do závěrečného rychlostního testu Tlusťák. Nakonec neodolal ataku Vlčka v závěrečných kilometrech. „Letos jsme zajeli tady stejné časy na mokru jako loni na suchu a jsme čtvrtí. Je neuvěřitelné, kam se to rychlostně posunulo. Pravdou je, že ostatní kluci mají více najetých kilometrů než já. Seděl jsem v tomto autě poprvé,“ upřesnil zádveřický jezdec. I letos Tlusťák počítá s velmi omezeným programem, další start plánuje až na barumce. Do elitní desítky se dostali dále pátý Jaromír Tarabus, šestý Martin Březík, sedmý dojel Roman Odložilík, osmý skončil Jaroslav Melichárek (vítěz Poháru pořadatele), devátý byl Mikolaj Marczyk z Polska a elitní desítku uzavřel Patrik Rujbr. S výjimkou Melichárka (Ford Fiesta RS WRC) všichni jeli na vozech Škoda Fabia R5.

img-responsive

Rally Kopná (CZE) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

Na Kopné se odehrál úvodní podnik pětidílného seriálu Autoklub Rallysprint série 2019. Mezi dvoukolkáři se radoval z prvenství suverénní Adam Březík (Peugeot 208 R2), který vyhrál šest rychlostních zkoušek a na své pronásledovatele najel více než jednu minutu. Stříbrnou příčku obsadil Lukáš Nekvapil (Opel Adam R2), bronzový byl Josef Hartmann (Peugeot 208 R2).  

img-responsive

Rally Kopná (CZE) | foto: Jan Dušek, RallyZone.cz

Úvodní díl šampionátu historiků vyhrál francouzský jezdec s českou licencí Stéphane Scellier (Opel Kadett GSi), druhý skončil s odstupem 20,2 vteřiny Martin Černý (Lada VFTS), třetí příčku obsadil Vratislav Hýbner (Peugeot 205 GTi), který za vítězem zaostal o 1:29,7 minuty. Z původně přihlášených 122 posádek z České republiky, Polska, Slovenska, Rakouska a Německa bylo převzato 113 a cílovou rampu spatřilo 82 soutěžících. Z uvedeného počtu v hodnocení historických automobilů prošlo přejímkami 20 vozů, do cíle dojelo 14 aut.

img-responsive

Rally Kopná (CZE) | foto: Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz

 

Konečné pořadí 25. Vančík Rallysprint Kopná 2019 (7. RZ, 69 km):

1. Jakeš, Machů (Škoda Fabia R5)                                            39:17,5 min

2. Cais, Žáková (Ford Fiesta R5)                                                + 10,8 s

3. M. Vlček, Krajča (Hyundai i20 R5)                                         + 18,0 s            

4. Tlusťák, Vybíral (Hyundai i20 WRC)                                     + 20,6 s

5. Tarabus, Trunkát (Škoda Fabia R5)                                       + 41,3 s

6. M. Březík, Omelka (Škoda Fabia R5)                                     + 43,0 s

7. Odložilík, Tureček (Škoda Fabia R5)                                     + 1:00,4 min

8. J., E. Melichárek (SVK, Ford Fiesta RS WRC)                     + 1:05,4 min          

9. Marczyk, Gospodarczyk (POL, Škoda Fabia R5)                 + 1:14,1 min                 

10. Rujbr, J. Švec (Škoda Fabia R5)                                          + 1:35,5 min

15. A. Březík, Bělák jr. (Peugeot 208 R2), 1. místo RSS         + 4:35,7 min

17. Nekvapil, Němcová (Opel Adam R2), 2. místo RSS          + 5:40,7 min

19. Hartmann, Voltner (Peugeot 208 R2), 3. místo RSS        + 6:26,6 min

 

Vyhrané RZ: 5 – Jakeš, 2 – Cais.

Loading...
 
Vytisknout

Diskuze: Náročná Kopná se stala kořistí Miroslava Jakeše

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Také letošní barumka přitáhla zájem médií

Kopecký, Jan

Kopecký králem barumky, slaví osmý triumf!

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Ohlasy jezdců v cíli

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Kopecký navyšuje ve druhé etapě náskok

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Ohlasy jezdců v cíli první etapy

Barum Czech Rally Zlín (CZE)

Star Rally Historic vyhrál obhájce prvenství Neumann

reklama

Doporučujeme

Rally Šumava (CZE)

Termín uzávěrky klatovských soutěží je na dohled

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Divácký program od úterý do čtvrtka: Barum Czech Rally Zlín se rozjíždí!

  2. Rally Jeseníky - ZRUŠENO!

  3. Černý s Černohorským chtějí na Barum rally dojet pro celkový úspěch

  4. Star Rally Historic opět s mistrovským statusem

  5. Itinerář si vyzvedlo celkem 127 posádek

  6. Mareše a Hlouška čeká ve Zlíně velké finále

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud